LAJMI I FUNDIT:

Ish-ushtaraku nuk e përjashton si mundësi spiunazhin: Serbia s’i ka ndërprerë angazhimet e tilla

Ish-ushtaraku nuk e përjashton si mundësi spiunazhin: Serbia s’i ka ndërprerë angazhimet e tilla

Hysen Gecaj, ish-ushtarak, teksa ka folur për dyshimet për spiunazh pas arrestimit të një personi në Leposaviq, ka thënë se Serbia nuk i ka ndërprerë angazhimet e tilla

Hysen Gecaj, ish-ushtarak, teksa ka folur për dyshimet për spiunazh pas arrestimit të një personi në Leposaviq, ka thënë se ndonëse nuk është sqaruar krejtësisht kjo çështje, megjithatë nuk e përjashton si mundësi.

Në RTV Dukagjini, Gecaj ka thënë se Serbia nuk i ka ndërprerë angazhimet e tilla.


“Nuk është e sqaruar deri në fund por nuk përjashtohet si mundësi, çështja e spiunazhit, e dimë në përgjithësi çfarë është situata në veri dhe sigurisht Serbia nuk i ka ndërprerë asnjëherë angazhimet e tilla dhe nuk i ndërpret… policia po e bën një punë të mire profesionale por gjithsesi puna e policisë është vetëm një segment i asaj që Kosova duhet ta bëjë në atë pjesë të saj”, tha ai.

“Provat mund të na dërgojnë diku tjetër”- Elshani flet për serbin që u arrestua për spiunazh
Lexo po ashtu “Provat mund të na dërgojnë diku tjetër”- Elshani flet për serbin që u arrestua për spiunazh

Sipas Gecajt, zbulimi i veprimtarive si spiunazhi është tepër i rëndësishëm sepse siç thekson ai, kjo parandalon shumë veprimtari të tjera që mund të ndodhin në Kosovë.

Kur pyetet se a beson që Kosova ka kapacitetet e nevojshme për t’i zbuluar këto veprimtari, Gecaj e pohon një gjë të tillë.

Ai thotë se e rëndësishme është efikasiteti i tyre dhe jo vetëm prania.

“Kur flasim se a i ka ato mekanizma që i duhen, i ka por sa janë efikase kjo nuk mund të thuhet në mënyrë eksplicite sepse gjërat e tilla ndodhin edhe në shtete e tjera që kanë kapacitete shumë të zhvilluara dhe ka raste kur kanë kësi lëshime dhe kjo sigurisht ndodhë edhe me ne. Kur flasim për mekanizmat brenda për brenda KFOR-it të cilët veprojnë në bazë të rregulloreve që i kanë… këto gjëra pamundësohen në një shkallë të madhe pothuajse mbi 90 për qind por gjithmonë ka një mundësi të vogël. Në aspektin e sigurisë sigurisht që ministri bart një përgjegjësi për të gjitha këto çështje. Duhet të gjejë një formë, një mënyrë që të japë një përgjigje”, tha ai.

Në trend Lajme

Më shumë
E trishtë, i bien dyert e oborrit - 3 vjeçari ndërron jetë në Spitalin e Gjakovës

E trishtë, i bien dyert e oborrit - 3 vjeçari ndërron jetë në Spitalin e Gjakovës

Kronika e Zezë
Iu refuzua hyrja në Kosovë, shtetasi i huaj arrestohet në Merdar për hyrje ilegale

Iu refuzua hyrja në Kosovë, shtetasi i huaj arrestohet në Merdar për hyrje ilegale

Kronika e Zezë
Osmani me një video-mesazh për mërgimtarët: Dyert, zemrat dhe shtëpitë tona janë të hapura, sepse ju i jepni shpirt Kosovës

Osmani me një video-mesazh për mërgimtarët: Dyert, zemrat dhe shtëpitë tona janë të hapura, sepse ju i jepni shpirt Kosovës

Lajme
Beleri lë qelinë, niset për në Strasburg për t’u betuar si eurodeputet

Beleri lë qelinë, niset për në Strasburg për t’u betuar si eurodeputet

Lajme
Shqiptari humb jetën në Gjermani, dyshimet flasin për vrasje

Shqiptari humb jetën në Gjermani, dyshimet flasin për vrasje

Lajme
Vazhdon ballafaqimi me zjarre në Maqedoninë e Veriut, paralajmërohen ndihmë nga disa shtete

Vazhdon ballafaqimi me zjarre në Maqedoninë e Veriut, paralajmërohen ndihmë nga disa shtete

Lajme
Kalo në kategori