LAJMI I FUNDIT:

Ish-Presidentja e Argjentinës akuzohet për korrupsion

Ish-Presidentja e Argjentinës akuzohet për korrupsion

Kundër ish-Presidentes së Argjentinës, Cristina Fernandez de Kirchner sot është ngritur akuzë për korrupsion, në një çështje që kanë të bëjnë me punët publike dhe mashtrim.

Gjykatësi Federal, Julian Erkolini sot ka konfirmuar akuzat kundër Cristina Fernandez de Kirchner për ngritjen e shoqatave të paligjshëm dhe mashtrim, raporton AP, transmeton KosovaPress.

Gjyqtari gjithashtu urdhëroi ngrirjen e aseteve të ish-Presidentes në vlerë prej 633 milionë dollarëve.

Të akuzuarit janë edhe dy ish-ministra të Argjentinës, Julio de Vido, i cili ishte në krye të planifikimit, dhe Jose Lopez, i cili dikur ka qenë kreu i Ministrisë së Punëve Publike. I akuzuar është edhe biznesmeni Lazarus Baeza, kompania e të cilit është akuzuar se ka përfitimet e kontrata të parregullta.

Në trend Botë

Më shumë
Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus të mbushur plot me ushtarë brenda, po ecnin zvarrë për të ikur nga shpërthimi

Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus të mbushur plot me ushtarë brenda, po ecnin zvarrë për të ikur nga shpërthimi

Evropa
Bayraktar përfunduan me sukses testimin e tretë të aeroplanëve luftarakë pa pilot

Bayraktar përfunduan me sukses testimin e tretë të aeroplanëve luftarakë pa pilot

Turqia
Ushtari çeçen që lufton kundër ushtrisë ruse falet pranë zonës ku po zhvilloheshin luftime

Ushtari çeçen që lufton kundër ushtrisë ruse falet pranë zonës ku po zhvilloheshin luftime

Evropa
Mary Trump e lumtur me aktakuzat kundër xhaxhait Donald Trump: Më në fund pak drejtësi për viktimat e tij

Mary Trump e lumtur me aktakuzat kundër xhaxhait Donald Trump: Më në fund pak drejtësi për viktimat e tij

Amerika
Pamje për së afërti të luftimeve në llogoret afër Bakhmutit, si ushtarët ukrainas po i zmbrapseshin sulmit rus

Pamje për së afërti të luftimeve në llogoret afër Bakhmutit, si ushtarët ukrainas po i zmbrapseshin sulmit rus

Evropa
Momenti kur droni kamikaz i Ukrainës shkatërron tankun rus

Momenti kur droni kamikaz i Ukrainës shkatërron tankun rus

Amerika
Kalo në kategori