LAJMI I FUNDIT:

Ish-ministri serb për Asociacionin: Shqiptarët fitojnë, serbët humbin gjithçka

Ish-ministri serb për Asociacionin: Shqiptarët fitojnë, serbët humbin gjithçka

Ish-ministri për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Goran Bogdanoviq ka folur lidhur me mundësinë e krijimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Bogdanoviq ka thënë se serbët në parim pajtohen me marrëveshje që shkojnë në interes të të gjitha komuniteteve që jetojnë në Kosovë.


Marrëveshja e Ohrit sipas tij, është diçka që është negociuar shumë keq nga ana e Serbisë, sepse “me këtë marrëveshje fitojnë shqiptarët e serbët humbin gjithçka”, tha Bogdanoviq, në emisionin #KallxoPërnime.

“Unë mendoj që nuk është e mirë, dhe njëjtë mendoj që edhe asociacioni i komunave serbe nuk është i mirë. Asociacioni nuk është asgjë! Çfarë kompetencash? Çfarë autorizimesh na jep ai? Mua shumë po më brengos qëndrimi i Kurtit por ai politikën e tij e ka ndërtuar kundër marrëveshjes së Brukselit. (Asociacioni) Nuk ka kompetenca, autorizime apo kompetenca ekzekutive dhe po flas për asociacionin që është negociuar në Bruksel, në veçanti ajo pjesë që Gjykata Kushtetuese në vitin 2015 e ka hedhur poshtë”, shton ai.

Bogdanoviq tha se është më mirë të diskutojnë edhe 20 vite, sesa të përsëriten ngjarjet si ajo e Banjskës.

“Më mirë të diskutojmë edhe 100 vite sesa të kemi njerëz dhe policë të humbur. Më shumë e thash figurativisht, sepse për askënd nuk është mirë por se dialogu, bisedat, kompromiset janë të domosdoshme ashtu që të vijmë te ndonjë zgjidhje që iu përshtatet interesave të të gjitha komuniteteve, sepse përndryshe kjo është e paqëndrueshme”, tha Bogdanoviq.

Megjithëkëtë ish ministri serb thotë se marrëveshja e Ohrit nuk është diçka e papranueshme për serbët por sipas tij ka pasur elemente që kanë mundur shumë më mirë të negocioheshin. /Kallxo.com/

Në trend Lajme

Më shumë
Dyshohen për shpëlarjen e mbi 1 milion euro, Policia arreston zyrtarin e Administratës Tatimore të Kosovës dhe një të dyshuar tjetër

Dyshohen për shpëlarjen e mbi 1 milion euro, Policia arreston zyrtarin e Administratës Tatimore të Kosovës dhe një të dyshuar tjetër

Lajme
Vrasja e Liridonës, gazetarja Lala: Familjarët e saj më thanë se Naimi kishte probleme financiare dhe bënte jetë të shfrenuar

Vrasja e Liridonës, gazetarja Lala: Familjarët e saj më thanë se Naimi kishte probleme financiare dhe bënte jetë të shfrenuar

Lajme
“Kishte tentativa të tjera të Naimit për ta vrarë Liridonën”, gazetarja Lala: Pse nuk i besoj babait të Naimit

“Kishte tentativa të tjera të Naimit për ta vrarë Liridonën”, gazetarja Lala: Pse nuk i besoj babait të Naimit

Lajme
Procesimi i pagesës për ngrohje për familjet në asistencë sociale, vendimi i Apelit për pagat në gjyqësor dhe njoftimi i INTERPOL-it për Radoiçiqin – lajmet që shënuan javën

Procesimi i pagesës për ngrohje për familjet në asistencë sociale, vendimi i Apelit për pagat në gjyqësor dhe njoftimi i INTERPOL-it për Radoiçiqin – lajmet që shënuan javën

Besnike Salihu
Gjuajnë me armë zjarri dhe ikin me veturë disa persona në Prishtinë

Gjuajnë me armë zjarri dhe ikin me veturë disa persona në Prishtinë

Kronika e Zezë
Pamjet e para pas aksidentit në Itali ku humbën jetën dy të rinj shqiptarë – vetura e tyre përfundoi në lumë

Pamjet e para pas aksidentit në Itali ku humbën jetën dy të rinj shqiptarë – vetura e tyre përfundoi në lumë

Kronika e Zezë
Kalo në kategori