LAJMI I FUNDIT:

Irani do të rihapë ambasadën në Arabinë Saudite pas shtatë vitesh

Irani do të rihapë ambasadën në Arabinë Saudite pas shtatë vitesh

Irani ka konfirmuar se do të rihapë ambasadën e tij në Arabinë Saudite këtë javë, shtatë vjet pasi ajo u mbyll për shkak të një përplasjeje diplomatike.

Reklama

Në një deklaratë të shkurtër të hënën, zëdhënësi i ministrisë së jashtme iraniane Nasser Kanani tha se ambasada e Teheranit në Riad do të rihapet të martën, e ndjekur nga rihapja e konsullatës së saj në Jeddah dhe e zyrës së saj përfaqësuese me Organizatën e Bashkëpunimit Islamik një ditë më vonë.

Ai tha se ambasada dhe konsullata kishin filluar tashmë funksionimin për të ndihmuar pelegrinazhet për Haxhin dhe tani ato do të “rihapen zyrtarisht në prani të zyrtarëve të ministrisë së jashtme të dy vendeve”.

Masa vjen në përputhje me një marrëveshje të ndërmjetësuar nga Kina që Irani dhe Arabia Saudite nënshkruan në Pekin më 10 mars, e cila caktoi një afat prej dy muajsh për rihapjen e ambasadave.

Autoritetet iraniane që atëherë kanë thënë se ambasadat kishin filluar të kryenin disa punë praktike, por kishin nevojë për më shumë kohë për t’u rihapur zyrtarisht sepse ndërtesat ishin mbyllur prej vitesh.

Megjithatë, nuk ka ende një konfirmim zyrtar se kur do të rihapet zyrtarisht ambasada saudite në Teheran ose konsullata e mbretërisë në Mashhad ose kush do të jetë ambasadori i saj.

Riadi ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Teheranin në vitin 2016 pasi zyrat e tij përfaqësuese u sulmuan gjatë demonstratave kundër ekzekutimit të një udhëheqësi fetar shiit nga mbretëria me shumicë sunite. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Jo njëherë, por dy – tanku ukrainas godet direkt atë rus nga një distancë shumë e vogël

Jo njëherë, por dy – tanku ukrainas godet direkt atë rus nga një distancë shumë e vogël

Evropa
Bin Salman e cilësoi vrasjen e gazetarit Khashoggi si “gabim”, CIA pretendon se princi personalisht e kishte porositur ekzekutimin

Bin Salman e cilësoi vrasjen e gazetarit Khashoggi si “gabim”, CIA pretendon se princi personalisht e kishte porositur ekzekutimin

Azia
Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Evropa
Pas mosmarrëveshjeve për drithërat, Polonia ndalon furnizimin me armë për Ukrainën

Pas mosmarrëveshjeve për drithërat, Polonia ndalon furnizimin me armë për Ukrainën

Evropa
Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Evropa
Studimi: Prindërit në Britani të Madhe nuk mendojnë më se fëmijët duhet të shkojnë në shkollë çdo ditë

Studimi: Prindërit në Britani të Madhe nuk mendojnë më se fëmijët duhet të shkojnë në shkollë çdo ditë

Evropa
Kalo në kategori