LAJMI I FUNDIT:

Irani pritet të nis një sulm ‘direkt’ ndaj Izraelit gjatë 36 orëve të ardhshme

Irani pritet të nis një sulm ‘direkt’ ndaj Izraelit gjatë 36 orëve të ardhshme

Siç raportohet, Izraeli po përgatitet për një sulm “direkt” nga Irani, i cili pritet të nis gjatë 36 orëve të ardhshme.

Sipas gazetës amerikane të lajmeve, Wall Street Journal, ndërsa këto plane po diskutohen nga udhëheqja iraniane, ende nuk ka asnjë vendim përfundimtar për sulmin.


Gjithashtu, gazeta tha se sulmi i mundshëm mund të ndodhë brenda kufijve të Izraelit dhe në kundërshtim me interesat e tij, shkruan skynews, përcjell Telegrafi.

SHBA nuk pret përfshirjen në luftë, parashikon një sulm iranian kundër Izraelit
Lexo po ashtu SHBA nuk pret përfshirjen në luftë, parashikon një sulm iranian kundër Izraelit

Ndryshe, Irani është zotuar të hakmerret për sulmin e javës së kaluar ndaj ambasadës së tij në Damask, Siri, i cili i vrau zyrtarë të lartë ushtarak.

Bëhet e ditur se ky sulm ka rritur edhe më tej tensionet në rajonin e trazuar nga lufta në Gazë.

Edhe pse Izraeli nuk e ka pranuar se është përgjegjës për sulmin në Damask, udhëheqësi suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, tha se Izraeli “duhet dhe do të ndëshkohet” për sulmin.

Një sulm të mundshëm iranian ndaj Izraelit e ka parashikuar edhe SHBA-ja, por sipas amerikanëve nuk do të jetë i përmasave aq të mëdha sa për ta tërhequr në luftë edhe Uashingtonin. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vdekja e presidentit iranian, çfarë dihet deri më tani

Vdekja e presidentit iranian, çfarë dihet deri më tani

Azia
Pamjet që tregojnë transportimin e kufomave pas rrëzimit të helikopterit iranian

Pamjet që tregojnë transportimin e kufomave pas rrëzimit të helikopterit iranian

Azia
Droni turk kishte lokalizuar mbetjet e helikopterit të rrëzuar të presidentit iranian, pamje nga droni

Droni turk kishte lokalizuar mbetjet e helikopterit të rrëzuar të presidentit iranian, pamje nga droni

Azia
Momenti kur gazetari i televizionit shtetëror iranian, kumton lajmin për vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi

Momenti kur gazetari i televizionit shtetëror iranian, kumton lajmin për vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi

Azia
Zëvendëspresidenti i Iranit merr postin e presidentit, ka 50 ditë për të organizuar zgjedhjet – kush është Mohammad Mokhber?

Zëvendëspresidenti i Iranit merr postin e presidentit, ka 50 ditë për të organizuar zgjedhjet – kush është Mohammad Mokhber?

Azia
Pamje nga droni shfaqin copëzat e helikopterit të rrëzuar të presidentit iranian

Pamje nga droni shfaqin copëzat e helikopterit të rrëzuar të presidentit iranian

Azia
Kalo në kategori