LAJMI I FUNDIT:

Irani: Anijet amerikane që kërcënojnë Iranin do të shkatërrohen

Irani: Anijet amerikane që kërcënojnë Iranin do të shkatërrohen

Shefi i Gardë Revolucionare të Irani, tha se vendi i tij do të shkatërrojë anijet luftarake amerikane që kërcënojnë sigurinë e anijeve iraniane në Gjirin Persik, një ditë pasi presidenti amerikan, Donald Trump, tha se do të sulmonte çdo anije iraniane që kërcënon Marinën amerikane.

Reklama

“Unë kam urdhëruar forcat tona detare që të shkatërrojnë të gjitha forcat terroriste amerikane në Gjirin Persik që kërcënojnë sigurinë e ushtrisë iraniane dhe të gjitha anijeve të tjera”, tha gjenerali Hosseyn Salami, shkruan NY Post.

“Siguria e Gjirit Persik është pjesë e përparësive strategjike të Iranit”, shtoi ai.

Trump tha të mërkurën se ai i kishte urdhëruar marinën amerikane që të shkatërronte çdo anije iraniane që i ngacmon ata në det, por më vonë tha se nuk po ndryshonte rregullat ushtarake të operimit.

Në fillim të këtij muaji, Ushtria amerikane njoftoi se 11 anije të Gardës Revolucionare iraniane ishin afruar disa herë me anije luftarake amerikane në Gjirin Persik në një mënyrë “të rrezikshme dhe shqetësuese”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
A po përgatitet Serbia për një luftë të re në Ballkan? Ja çfarë thonë mediat gjermane dhe çfarë thonë në Beograd

A po përgatitet Serbia për një luftë të re në Ballkan? Ja çfarë thonë mediat gjermane dhe çfarë thonë në Beograd

Serbia
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Evropa
Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Botë
Stojkoviq: Nuk ka dyshim se personat e armatosur janë nën komandën e BIA-s, FSB-ja dhe GRU-ja ruse me anë të propagandës kanë nxitur serbët për një konflikt me shqiptarët

Stojkoviq: Nuk ka dyshim se personat e armatosur janë nën komandën e BIA-s, FSB-ja dhe GRU-ja ruse me anë të propagandës kanë nxitur serbët për një konflikt me shqiptarët

Serbia
Historia e 'rrjetit prej rreth 8 mijë bunkerësh nëntokësorë' në Zvicër, që janë bërë sërish të nevojshëm për ushtrinë

Historia e 'rrjetit prej rreth 8 mijë bunkerësh nëntokësorë' në Zvicër, që janë bërë sërish të nevojshëm për ushtrinë

Evropa
Kalo në kategori