Data e lëshimit të iPhone 12 po afrohet shpejt dhe sipas një rrjedhje të re të raportuar nga DigiTimes (përmes Tom’s Guide ), Apple është gati të lëshojë së pari modelet 6.1 inç.

iPhone i gjeneratës së ardhshme thuhet se do të dalë në raftet e dyqaneve në dy faza. Pasi modelet 6.1 inç të kenë radhën e tyre, Apple do të lëshojë modelin e nivelit fillestar 5.4 inç dhe versionin e nivelit të lartë 6.7 inç, transmeton Telegrafi.

Lëshimi i iPhone në 2 faza

Kjo rrjedhje vjen nga burimet e zinxhirit të furnizimit të DigiTimes të cilët krijojnë pllaka qarku të shtypur (PCB) për iPhone të gjeneratës së ardhshme.

Sipas thashethemeve, në fazën e parë do të jenë dy telefona 6.1 inç: iPhone 12 Max dhe iPhone 12 Pro. I pari do të ketë një ekran OLED Super Retina, një grup me kamerë të dyfishtë, 4 GB RAM dhe deri në 256 GB hapësirë ​​ruajtëse.

iPhone 12 Pro, thuhet se do të ketë një ekran OLED Super Retina XDR me teknologji ProMotion, një grup me kamerë të trefishtë me LiDAR, 6 GB RAM dhe deri në 512 GB hapësirë ​​ruajtëse.

iPhone 12 Max, i bërë nga alumini, mund të ketë një çmim fillestar prej 749 dollarë. iPhone 12 Pro, i cili pritet të jetë bërë prej çeliku inox, mund të ketë një çmim hyrje prej 999 dollarë.

Faza e dytë raportohet se do të përfshijë iPhone 12 5.4 inç dhe iPhone 12 Pro Max 6.7 inç. I pari ka vetëm një grup me kamerë të dyfishtë dhe një ekran OLED ndërsa modeli Pro Max duket se ka të njëjtat specifikime si iPhone 12 Pro përveç ekranit të tij më të madh. /Telegrafi/