LAJMI I FUNDIT:

Intervista e papublikuar e Navalnyt: Nëse më vrasin, asgjë nuk do të ndryshojë

Intervista e papublikuar e Navalnyt: Nëse më vrasin, asgjë nuk do të ndryshojë

Alexei Navalny, lideri i opozitës ruse që vdiq në burg muajin e kaluar, parashikoi në një dëshmi të pabotuar në vitin 2020 dhe u publikua të mërkurën, se vdekja e tij nuk do të ndryshonte “asgjë” dhe njerëzit e tjerë do të qëndronin në vend të tij.

“Nëse do të më vrisnin, kjo nuk do të ndryshonte asgjë”, i tha Navalny Jacques Maire, atëherë anëtar i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, në dhjetor 2020, duke folur në anglisht.

Maire publikoi dëshminë e filmuar me marrëveshjen e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, transmeton Telegrafi.

Në dëshminë e publikuar nga e përditshmja franceze Libération dhe transmetuesi LCI, Navalny tha se ekipi i tij e dinte se çfarë të bënte pa të, megjithëse pranoi se gjërat do të ishin më “të vështira”.

“Ka njerëz të tjerë që janë gati të qëndrojnë [në] vendin tim”, tha ai.

Sipas tij, ka “miliona njerëz që nuk duan të jetojnë në një vend ku i gjithë pushteti është vetëm në duart e një njeriu”.

“Nuk ka të bëjë me mua. Ka të bëjë me njerëz që unë i përfaqësoj ose po përpiqem t’i përfaqësoj”, pati shtuar ai.

Më 16 shkurt, autoritetet ruse thanë se Navalny vdiq papritur në  një burg në Arktik. Mbështetësit e tij thonë se 47-vjeçari u vra, ndoshta me të njëjtin agjent nervor Novichok.

Navalny u intervistua nga Maire më 17 dhjetor 2020, në Berlin, përpara kthimit të tij në Rusi pas trajtimit për helmimin nga Novichok, të cilin ai e fajësoi Kremlinin.

Pas kthimit në Rusi, në janar 2021, ai u arrestua në aeroport dhe u burgos.

Maire shërbeu si raportues në hetimin e helmimit të Navalny. Objektivi i tij ishte të “kualifikonte ligjërisht faktet” dhe të përcaktonte përgjegjësinë e autoriteteve ruse, shkruan Libération.

Navalny i tha Maire se nuk e dinte nëse do të arrestohej menjëherë pas kthimit të tij.

“Nuk e kam idenë – a do të më arrestojnë në aeroport? Ndoshta më vonë. Ndoshta do të presin derisa gjithçka të rregullohet dhe më pas do të më arrestojnë. Ose ndoshta jo. Nuk e kam idenë”, tha ai.

Navalny tha se autoritetet ruse donin që ai të qëndronte jashtë vendit dhe të bëhej “një tjetër emigrant”.

Gjithashtu theksoi se Kremlini “kurrë” nuk është përpjekur të negociojë me të, duke shtuar se autoritetet ruse e konsiderojnë atë si “radikal”.

Maire e pyeti Navalny se çfarë do të ndodhte me lëvizjen e tij nëse nuk kthehej.

“Ata dinë të operojnë pa mua, sepse në fakt, kam kaluar shumë kohë çdo vit në burg, kështu që ata janë mësuar të punojnë pa mua”, tha Navalny për ekipin e tij. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Botë
Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Botë
Abazoviq thotë se do të mbështesë Serbinë në ndeshjen kundër Anglisë

Abazoviq thotë se do të mbështesë Serbinë në ndeshjen kundër Anglisë

Mali i Zi
Zelensky: Aeroplanët luftarak F-16 do të arrijnë shpejtë në Ukrainë nga Danimarka

Zelensky: Aeroplanët luftarak F-16 do të arrijnë shpejtë në Ukrainë nga Danimarka

Evropa
Amerikani u kollit, pastaj ndjeu një dhimbje në stomak - ngriti këmishën nga frika dhe pa një vrimë prej 7 centimetrash

Amerikani u kollit, pastaj ndjeu një dhimbje në stomak - ngriti këmishën nga frika dhe pa një vrimë prej 7 centimetrash

Amerika
Kalo në kategori