LAJMI I FUNDIT:

Iniciohet ndryshimi i Ligjit për Festat Zyrtare

Iniciohet ndryshimi i Ligjit për Festat Zyrtare

Komisioni për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim ka formuar komisionin për nismën për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Festat Zyrtare në Republikën e Kosovës.

Reklama

Kryetar i këtij grupi  punues u zgjodh anëtari i këtij komisioni, Veton Berisha, ndërsa anëtar tjerë Mufera Shinik, Danush Ademi, Sasha Milosavleviq dhe Xhelal Sveçla.

Kryetari i Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim, Igor Simiq, tha se komisioni ka mundësi për ndryshimin e këtij ligji.

“Grupi punues që do të merret me plotësim ndryshimin e ligjit për Festat Zyrtare. Konstatoj se është formuar grupi për mbikëqyrjen e këtij projektligji”, tha ai.

Ndërkaq anëtari Veton Berisha kërkoi që edhe dita e egjiptianëve të shpallet festë zyrtare në Republikën e Kosovës, para datës 24 qershor, në mënyrë që prej këtij viti të fillojë respektimi i saj.

“Qe 3-4 vite ne e shënojmë këtë ditë. Duke u bazuar në Kushtetutë komuniteti egjiptian kërkon që sa më parë kjo ditë te futet në kalendarin e festave zyrtare, që kjo ditë të shpallet si festë zyrtare para 24 qershorit”, tha ai.

Gjithashtu gjatë kësaj mbledhje është caktuar grupi punues për mbikëqyrjen e Ligjit për financimin e qeverisjes lokale, i udhëhequr nga anëtarja Duda Balje.

Në trend Lajme

Më shumë
Vuçiq e pranoi se Radoiçiq ishte në grupin terrorist që vrau rreshterin e Policisë së Kosovës në Banjskë të Zveçanit

Vuçiq e pranoi se Radoiçiq ishte në grupin terrorist që vrau rreshterin e Policisë së Kosovës në Banjskë të Zveçanit

Lajme
BE kritikon Serbinë: S’mund të barazohen terroristët me viktimat e terrorizmit

BE kritikon Serbinë: S’mund të barazohen terroristët me viktimat e terrorizmit

Lajme
Në kërkim të trupave dhe armatimeve, policia patrullon me njësitin e qenve në zonat malore të Banjskës

Në kërkim të trupave dhe armatimeve, policia patrullon me njësitin e qenve në zonat malore të Banjskës

Elfije Boletini
Rohde: Të ndalohen deklaratat nxitëse, veçanërisht nga Beogradi

Rohde: Të ndalohen deklaratat nxitëse, veçanërisht nga Beogradi

Lajme
Pas sulmit terrorist dhe vrasjes së policit, Vuçiq kërkon tërheqjen e Policisë së Kosovës nga veriu

Pas sulmit terrorist dhe vrasjes së policit, Vuçiq kërkon tërheqjen e Policisë së Kosovës nga veriu

Lajme
KPK-ja thërret takim të jashtëzakonshëm, pritet shkarkimi i Agron Bekës

KPK-ja thërret takim të jashtëzakonshëm, pritet shkarkimi i Agron Bekës

Drejtësi
Kalo në kategori