LAJMI I FUNDIT:

Indiani e pi një Capri Sun në vetëm 8.02 sekonda – e rikthen rekordin botëror

Indiani e pi një Capri Sun në vetëm 8.02 sekonda – e rikthen rekordin botëror
Reklama

Një burrë indian rimori një titull të rekordeve botërore Guinness në kategorinë çuditërisht konkurruese të kohës më të shpejtë për të pirë një Capri Sun.

Fayis Nazer e përfundoi pijen e tij në 8.02 sekonda, duke e bërë atë personin e parë që e përfundoi këtë sukses në më pak se 10 sekonda.


Rekordi ishte vendosur më parë në 10.41 sekonda nga gjermani André Ortolf në dhjetor 2022, dhe para kësaj ai mbahej nga Nazer me një kohë prej 11.86 sekondave, shkruan UPI, përcjell Telegrafi.

Rekordi u vendos fillimisht në vitin 2021 nga britaniku Declan Evans, i cili piu një Capri Sun në 16.65 sekonda dhe u thye më vonë po atë vit nga rekorderja serike Leah Shutkever, e cila përfundoi pijen e saj në 15.71 sekonda.

Nga shtëpia e rekordeve kërkojnë që sfiduesit të fillojnë me të dyja duart të vendosura rrafsh mbi një tavolinë, dhe atyre u lejohet të hapin kashtën dhe të shpojnë qeskën e pijes vetëm pasi të fillojë kohëmatësi.

Guinness World Records tha se është dëshmuar se është një kategori e diskutueshme, me më shumë se 100 aplikime për rekord të pranuara që kur organizata e mbajtjes së rekordeve ndau një video të përpjekjes së Ortolf në prill.

Titujt e tjerë të rekordeve botërore të Guinness të Nazer përfshijnë kohën më të shpejtë për të ngrënë 80 g lakërishtë (37,68 sekonda), kohën më të shpejtë për të qëruar dhe ngrënë tre klementina (30,39 sekonda) dhe shumicën e rrotullimeve me “hula hoop” në krah brenda 1 minute (274). /Telegrafi/