LAJMI I FUNDIT:

“Ilaçi” më i ri për trajtimin e potencës? “Vegla” kurrë nuk është më e fortë, ndërsa trajtimi zgjat vetëm disa sekonda

“Ilaçi” më i ri për trajtimin e potencës? “Vegla” kurrë nuk është më e fortë, ndërsa trajtimi zgjat vetëm disa sekonda

Injektimi i kësaj substance drejtpërdrejt në penis relakson organin dhe mundëson që të mbushet me gjak, gjë që ka rëndësi për arritjen e ereksionit

Urologët belgë kanë thënë që ky trajtim është treguar jashtëzakonisht i dobishëm, por që gjithsesi duhet bërë analiza më të hollësishme.


Për të qenë trajtimi efektiv, nuk është një terapi “permanente” për këtë problem, transmeton Telegrafi.

Si ta kontrolloni fortësinë e ereksionit?

Mjekët përdorin një masë me katër pikë për të vlerësuar forcën e një ereksioni, dhe ja si duket:

1: penisi nuk rritet;
2: penisi është i madh, por jo i fortë;
3: penisi është i fortë, por jo mjaftueshëm i fortë për të penetruar;
4: penisi është mjaft i fortë për të penetruar, por nuk është tërësisht i fortë;
5: penisi është tërësisht i fortë dhe tërësisht i ngurtë.

Hulumtimi i fundit, i publikuar në revistën “Urology”, ka bërë shtatë studime për botoksin dhe disfunksionin erektil.

Këto studime që kanë përfshirë 362 meshkuj, por në to nuk është saktësuar a kanë vuajtur të gjithë të intervistuarit nga disfunksioni erektil apo nga zvogëlimi i potencës, si dhe sa kanë qenë të vështira rastet e tyre.

Gjysmës së tyre u është injektuar placebo, ndërsa gjysmës botoks. Pastaj i është qasur matjes së fortësisë së ereksionit me ndihmën e kësaj mase të sipërpërmendur.

Gjithashtu me ultrazë kanë matur qarkullimin e gjakut në penis dhe kanë ekzaminuar meshkujt për të përcaktuar nivelin e disfunksionit të tyre erektil para dhe pas trajtimit.

Një studim ka treguar që përafërsisht gjysma e tyre të cilët kanë marrë botoks kanë pasur përmirësim drastik në tre muajt e ardhshëm. Pas gjashtë muajsh, që është normalisht periudha për të cilën rekomandohet të përsëriten injeksionet e botoksit në kozmetologji, këto efekte u zhdukën.

Një studim tjetër tregoi rezultate të ngjashme – 40 për qind e meshkujve impotent të cilëve iu dha injeksioni, ishin në gjendje të bënin seks tre muaj pas trajtimit.

Në fund të fundit është se Botox përmirëson ereksionin duke relaksuar përkohësisht muskujt e lëmuar në muret e enëve të gjakut në penis. Ai bllokon sinjalet nervore që normalisht kontraktojnë këta muskuj, që do të thotë se më shumë gjak mund të hyjë në organ dhe kështu të arrijë një ereksion më të fortë. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Hunda ju është bllokuar, por nuk jeni i ftohur: Ndoshta bëhet fjalë për këtë sëmundje

Hunda ju është bllokuar, por nuk jeni i ftohur: Ndoshta bëhet fjalë për këtë sëmundje

Shëndetësi
Është lejuar Ilaçi për tumoret desmoide në pacientët e rritur

Është lejuar Ilaçi për tumoret desmoide në pacientët e rritur

Shëndetësi Lajme
A janë lotët artificialë dhe pikat e tjera të syve të sigurta për t'u përdorur çdo ditë?

A janë lotët artificialë dhe pikat e tjera të syve të sigurta për t'u përdorur çdo ditë?

Shëndetësi Lajme
Çfarë është hernia inguinale?

Çfarë është hernia inguinale?

Shëndetësi
Pse duhet të pimë çaj shafrani, shtatë mrekullitë që bën në trupin tuaj

Pse duhet të pimë çaj shafrani, shtatë mrekullitë që bën në trupin tuaj

Shëndetësi
Çfarë duhet të keni kujdes kur përdorni lente

Çfarë duhet të keni kujdes kur përdorni lente

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori