LAJMI I FUNDIT:

Ia amputojnë gabimisht këmbën e shëndoshë, tani duhet edhe tjetrën – menaxhmenti i një spitali në Austri kërkon falje për “lëshimin”

Ia amputojnë gabimisht këmbën e shëndoshë, tani duhet edhe tjetrën – menaxhmenti i një spitali në Austri kërkon falje për “lëshimin”

Mjekët në një spital në Austri, i kanë amputuar gabimisht një pacienti të moshuar këmbën e shëndoshë, shkruan The Guardian.

Pacienti i moshuar vuante nga një sërë sëmundjes, ku si pasojë këmba e tij e majtë është dashur të amputohet. Por siç kanë bërë të ditur nga menaxhmenti i spitalit, ka ndodhur një “gabim tragjik”, transmeton Telegrafi.


“Jemi të shokuar me atë që mësuam të martën, ku pavarësisht të gjitha standardeve, 82-vjeçarit i është amputuar gabimisht këmba e shëndoshë”, thuhet në kumtesën e klinikës Freistadt në afërsi të kufirit me Çekinë, duke shtuar se gabimi ishte vërejtur gjatë ndërrimit të fashave në orët e para të enjtes.

“Duhet të zbulojmë se si ka ardhur deri te ky lëshim, te ky gabim. Dua publikisht të kërkoj falje”, ka thënë drejtori i klinikës Norbert Fritsch.

Mediat austriake, raportojnë se pacienti nga dhimbjet e mëdha fillimisht nuk ishte i vetëdijshëm që ka mbetur pa këmbën e shëndoshë. E duket se deri të gabimi kanë ardhur pak para ndërhyrjes kirurgjikale, kur është regjistruar se cila këmbë duhet amputuar.

“Për fat të keq, gabimi që është bërë ku në vend të këmbës së majtë është prerë e djathta, është rezultat i rrethanave të pashpjegueshme”, thuhet ndër tjera në kumtesën e klinikës.

E pacienti për fat të keq, tani duhet të mbetet edhe pa këmbën tjetër dhe kjo ndërhyrje pritet të ndodh së shpejti. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Toka mund të goditet këtë javë nga një stuhi tjetër e madhe diellore

Toka mund të goditet këtë javë nga një stuhi tjetër e madhe diellore

Botë
Koreja e Veriut hedh qindra balona me mbeturina në Korenë e Jugut

Koreja e Veriut hedh qindra balona me mbeturina në Korenë e Jugut

Azia
Britaniku me vetëm një goditje mbyt pedofilin rus, i kërkoi marrëdhënie intime vajzës së tij të mitur

Britaniku me vetëm një goditje mbyt pedofilin rus, i kërkoi marrëdhënie intime vajzës së tij të mitur

Azia
Japonezi që shpenzoi 14 mijë euro për t'u

Japonezi që shpenzoi 14 mijë euro për t'u "bërë" qen trondit sërish - tani tregon se në çfarë kafshë dëshiron të shndërrohet

Azia
The Telegraph: Zelenskyt i është kërkuar të mos përmendet anëtarësimi i Ukrainës në samitin e NATO-s

The Telegraph: Zelenskyt i është kërkuar të mos përmendet anëtarësimi i Ukrainës në samitin e NATO-s

Evropa
Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Evropa
Kalo në kategori