LAJMI I FUNDIT:

Hungaria liroi 777 të burgosur serbë, rumunë dhe nacionalitete të tjera

Hungaria liroi 777 të burgosur serbë, rumunë dhe nacionalitete të tjera

Autoritetet hungareze liruan nga burgu 777 të huaj në javët e fundit, kryesisht shtetas serbë, ukrainas dhe rumunë të dënuar për trafikim njerëzor.

Reklama

Kështu ka bërë të ditur Administrata Hungareze për Zbatimin e Sanksioneve të Burgut.

Në deklaratë thuhej se për shkak të burgjeve të mbipopulluara hungareze, kryeministri hungarez, Viktor Orban nxori një dekret në muajin prill që lejonte lirimin e shtetasve të huaj të dënuar për kontrabandë me njerëz me kusht që të largoheshin nga vendi brenda 72 orëve nga lirimi i tyre, raporton reuters.

Administrata për Zbatimin e Sanksioneve të Burgut njoftoi se gjithsej 2636 persona janë dënuar për trafikim njerëzor, nga të cilët 808 shtetas të huaj kanë të drejtë për lirim me kusht.

“Burgimi i shtetasve të huaj i kushton Hungarisë miliarda forintë çdo vit”, njoftoi administrata për zbatimin e sanksioneve me burg.

Ky veprim i qeverisë hungareze shkaktoi një protestë nga Austria fqinje, e cila është një nga destinacionet e refugjatëve që u larguan nga Ballkani drejt vendeve të BE-së. Vjena zyrtare njoftoi se e konsideron lirimin e trafikantëve të qenieve njerëzore një kërcënim sigurie. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Analisti ushtarak britanik tregon se si po zhvillohet kundërsulmi i ukrainasve

Analisti ushtarak britanik tregon se si po zhvillohet kundërsulmi i ukrainasve

Evropa
Momenti kur ukrainasit hedhin në erë ushtarin rus  - një shpërthim i madh mbretëron zonën

Momenti kur ukrainasit hedhin në erë ushtarin rus - një shpërthim i madh mbretëron zonën

Evropa
Kadyrov tregoi bicepsin kur u pyet lidhur me pretendimet për gjendjen e tij shëndetësore

Kadyrov tregoi bicepsin kur u pyet lidhur me pretendimet për gjendjen e tij shëndetësore

Evropa
Putin thërret 130 mijë qytetarë në Rusi për të kryer shërbimin ushtarak këtë vjeshtë

Putin thërret 130 mijë qytetarë në Rusi për të kryer shërbimin ushtarak këtë vjeshtë

Evropa

"A ka borë, ministër?", rrëfimi i Radoiçiqit është një moment i mirë për të kujtuar se si gënjente Daçiqi

Serbia
Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Serbia
Kalo në kategori