LAJMI I FUNDIT:

Humbjet e Credit Suisse e detyrojnë të jep dorëheqje guvernatori i Bankës Kombëtare Saudite

Humbjet e Credit Suisse e detyrojnë të jep dorëheqje guvernatori i Bankës Kombëtare Saudite

Guvernatori i Bankës Kombëtare të Arabisë Saudite ka dhënë dorëheqjen për “arsye personale” pasi deklaratat e tij në lidhje me bankën Credit Suisse, ku sauditët janë aksioneri më i madh.

Reklama

Sipas njoftimit, Ammar Al-Khudairy dorëheqjen e kishte dorëzuar dje.

Kur Al-Khudairy tha në një intervistë se Banka Kombëtare Saudite, nuk do t’i jepte fonde shtesë bankës zvicerane me probleme, aksionet e saj ranë më shumë se 30 për qind.

Menjëherë pas kësaj, Banka Kombëtare e Zvicrës (SNB) i dha Credit Suisse një kredi prej 50 miliardë frangash për të mbështetur financat e saj.

Spiunim dhe pastrim i parave – problemet që dërguan bankën Credit Suisse të shitet te rivali UBS
Lexo po ashtu Spiunim dhe pastrim i parave – problemet që dërguan bankën Credit Suisse të shitet te rivali UBS

Autoritetet zvicerane më vonë arritën një marrëveshje me bankën më të madhe vendore UBS, për të blerë Credit Suisse me çmime të zbritura në një përpjekje për të shmangur një krizë bankare. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
TECHTONIC në Prishtinë: Hapet zinxhiri i dyqaneve të pajisjeve të teknologjisë

TECHTONIC në Prishtinë: Hapet zinxhiri i dyqaneve të pajisjeve të teknologjisë

Techtonic
Brenda ambienteve të CineStar - kinemaja më e madhe në Evropën Juglindore hap dyert në Kosovë: Thjesht Wow!

Brenda ambienteve të CineStar - kinemaja më e madhe në Evropën Juglindore hap dyert në Kosovë: Thjesht Wow!

Butrint Avdyli
Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Two Friends
Rriten çmimet e naftës pas zvogëlimit të sasisë së prodhimit

Rriten çmimet e naftës pas zvogëlimit të sasisë së prodhimit

Ekonomi
Mbahet për herë të parë ‘Forumi Biznesor i Boronicës’ në Kosovë

Mbahet për herë të parë ‘Forumi Biznesor i Boronicës’ në Kosovë

Ekonomi
Ja pse Kontura Profiles bën linjën më të sigurt të prodhimit – bashkëpunimi me një ndër prodhuesit më të njohur italian

Ja pse Kontura Profiles bën linjën më të sigurt të prodhimit – bashkëpunimi me një ndër prodhuesit më të njohur italian

Kontura Profiles
Kalo në kategori