LAJMI I FUNDIT:

Honda prezanton aeroplanin HondaJet Elite II me një kabinë luksoze dhe një sistem automatik uljeje

Honda prezanton aeroplanin HondaJet Elite II me një kabinë luksoze dhe një sistem automatik uljeje

Honda zakonisht tërheq vëmendjen me veturat e saj, por tashmë fokusi është tek aeroplani.

Reklama

Prodhuesi japonez prezantoi aeroplanin HondaJet Elite II në Konventën dhe Ekspozitën Evropiane të Aviacionit të Biznesit në Gjenevë të Zvicrës, për të cilin thotë se është “më i shpejti në klasin e tij”, por gjithashtu arrin “lartësinë më të madhe” dhe ka “gamën më të madhe”, transmeton Telegrafi.

Aeroplani ka një trup të përbërë dhe një konfigurim të veçantë të vendosjes së motorit mbi krah. Ky model mundësohet nga dy motorë GE Honda HF120, secili gjeneron 930 kg shtytje.

Elite II mund të ngrihet lehtësisht nga një pistë 1128 metra e gjatë dhe të përshkojë një distancë prej 2865 km me katër pasagjerë pa u ndalur. Honda thotë se është një aeroplan me kabinën më të madhe në klasën e tij, e cila është edhe më ekonomike.

Konfigurimi standard është projektuar për gjashtë pasagjerë dhe një anëtar të ekuipazhit, por ekziston edhe një version me shtatë pasagjerë.

Honda nuk zbuloi shumë për brendësinë, përveç se akustika është përmirësuar, dhe se aeroplani është i pajisur me sisteme të zërit të aviacionit Boeing. Vëllimi i hapësirës së bagazhit është 1756 litra.

Çmimet ende nuk janë zbuluar, por Honda është certifikuar nga Administrata Hapësinore e SHBA-së dhe pret të certifikohet nga Agjencia e Sigurisë së Aviacionit të Bashkimit Evropian. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
Për të zotëruar një veturë në Singapor duhet të paguani 106 mijë dollarë

Për të zotëruar një veturë në Singapor duhet të paguani 106 mijë dollarë

Auto
Cybertrucku

Cybertrucku "fluturon" pasi niset nga pika 0 derisa priste në trafik

Auto
“Koleksioni i bardhë”, shiten 60 vetura Porsche që sipas ekspertëve secila mund ta ketë vlerën e një milion dollarëve

“Koleksioni i bardhë”, shiten 60 vetura Porsche që sipas ekspertëve secila mund ta ketë vlerën e një milion dollarëve

Auto
Pamjet e fundit të shpërndara në internet na tregojnë brendësinë e kamionçinës Cybertruck

Pamjet e fundit të shpërndara në internet na tregojnë brendësinë e kamionçinës Cybertruck

Auto
Ky Beetle me vetëm 3.2 kilometra u shit për 57 mijë euro

Ky Beetle me vetëm 3.2 kilometra u shit për 57 mijë euro

Auto
Gjeni çantën tuaj të ëndrrave në dyqanin e ri italian ‘Furla’ në Prishtina Mall

Gjeni çantën tuaj të ëndrrave në dyqanin e ri italian ‘Furla’ në Prishtina Mall

Prishtina Mall
Kalo në kategori