LAJMI I FUNDIT:

Hillary Clinton godet demokratët progresivë: Ata mund t’i shkaktojnë humbje demokratëve në zgjedhjet e 2022-tës

Hillary Clinton godet demokratët progresivë: Ata mund t’i shkaktojnë humbje demokratëve në zgjedhjet e 2022-tës

Ish-kandidatja presidenciale, Hillary Clinton sulmoi demokratët progresivë, duke i fajësuar ata për paaftësinë e Kongresit të kontrolluar nga demokratët për të “përfunduar gjërat” dhe ka pohuar se ata mund të jenë shkaku i humbjeve të mundshme të partisë në zgjedhjet afatmesme të vitit 2022.

Gjatë një interviste me Willie Geist të MSNBC që u zhvillua në fillim të këtij muaji dhe u transmetua pjesërisht të enjten, Clinton iu lut demokratëve që të fillonin të mendonin për aftësinë e partisë për të fituar zgjedhjet në përgjithësi dhe jo vetëm në zonat me ngjyrë të kaltër, ku u sigurua fitorja, raporton foxnews.

“Mendoj se është koha për të menduar me kujdes se çfarë i fiton zgjedhjet. Jo vetëm në zonat me ngjyrë të kaltër, ku një demokrat dhe një demokrat liberal, ose i ashtuquajturi demokrat progresiv, do të fitojë”, tha Clinton. “Unë e kuptoj pse njerëzit duan të argumentojnë për prioritetet e tyre. Kjo është ajo që ata besojnë se janë zgjedhur për të bërë”.

Reklama

“Shiko, unë jam i gjithi për të pasur një debat të fuqishëm. Mendoj se është mirë dhe u jep njerëzve një shans për të qenë pjesë e procesit”, shtoi ajo.

Tensionet midis demokratëve progresivë dhe të moderuar arritën kulmin këtë muaj pasi agjenda e e presidentit amerikan, Joe Biden, “Ndërtoni përsëri më mirë”, mori një goditje.

Senatori Joe Manchin, zemëroi kolegët liberalë pasi njoftoi se nuk do të mbështeste projektligjin e shpenzimeve masive të miratuar nga demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve, duke iu bashkuar republikanëve në Senat. /Telegrafi/