LAJMI I FUNDIT:

Hill: Kosova do t’i bartë pasojat sepse nuk i dëgjoi këshillat e SHBA-së

Hill: Kosova do t’i bartë pasojat sepse nuk i dëgjoi këshillat e SHBA-së

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka folur para gazetarëve në Beograd për situatën në veri të Kosovës.

Reklama

Ai tha se Prishtina do t’i bartë pasojat që nuk e dëgjoi Washingtonin dhe ngjarjet aktuale do të kenë ndikim në raportet mes dy vendeve, transmeton Telegrafi.

Ai theksoi se këto janë ditë të vështira në Kosovë, duke rikujtuar se Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka porositur se SHBA-të do të kundërshtojnë lëvizjet e Prishtinës dhe se për këtë mund të ketë pasoja.

Hill tha se Shtetet e Bashkuara dënojnë ashpër sulmet ndaj pjesëtarët të KFOR-it dhe se është e rëndësishme që një gjë e tillë të mos përsëritet.

“Nuk duhet të humbasim busullën dhe drejtimin e lëvizjes, që është formimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe dhe normalizimi i marrëdhënieve përmes dialogut. Është e nevojshme që situata në rajon të qetësohet dhe të vazhdojë rruga drejt Bashkimit Evropian dhe integrimit euroatlantik”, tha Hill. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Lajme
Musliu: Serbia po ndërton bazë ushtarake afër kufirit me Kosovën

Musliu: Serbia po ndërton bazë ushtarake afër kufirit me Kosovën

Lajme
A do të largohet Lajçak nga detyra e emisarit për dialog pas fitores së Ficos në Sllovaki?

A do të largohet Lajçak nga detyra e emisarit për dialog pas fitores së Ficos në Sllovaki?

Lajme
Profesori britanik: Terroristët duket se u trajnuan me makinat që SHBA-ja i dha Serbisë

Profesori britanik: Terroristët duket se u trajnuan me makinat që SHBA-ja i dha Serbisë

Lajme
Policia konfiskon armë në Prishtinë e Podujevë – arrestohen tre persona

Policia konfiskon armë në Prishtinë e Podujevë – arrestohen tre persona

Kronika e Zezë
Kalo në kategori