Po ju tregojnë një mënyrë efektive natyrore për forcimin e ligamenteve dhe të gilcave (tejzave) dhe kështu mund të përmirësoni cilësinë e jetës suaj.

Gjunjët vuajnë lëndime dhe plagë të shumta. Ligamentet dhe tejzat e shpenzuara i bën më pak fleksibile dhe mobile, transmeton Telegrafi.

Kjo pije ka përbërës me cilësi kundërinflamatore të cilat zbusin dhembjen, duke përfshirë edhe sasitë e mëdha të vitaminës C, bromelainin, cilicin dhe magnezin.

Pastaj këta nutrienë japin forcë dhe energji në të gjitha pjesët dhe sistemet e trupit.

Përbërësit:

– 250 ml ujë (një filxhan)
– 7 g kanellë
– dy filxhanë ananas të prerë në copa
– një filxhan miell instant tërshëre
– një filxhan lëng të freskët natyral nga portokalli
– 40 g bademe të shtypura
– 40 g mjaltë të freskët

Matured man suffering from painful knee joint seated on steps

Procedura e përgatitjes:

Zieni miellin instant të tërshërës. Kullojeni lëngon nga copat e ananasit.

Në mikser përzieni lëngun e portokallit, kanellën, mjaltin dhe bademet.

Shtoni miellin e tërshërës dhe lëngun e ananasit në blender. Përzieni sërish derisa të bëhen masë homogjene.

Pastaj shtoni disa kuba akull, përzieni edhe një herë dhe pija juaj është e gatshme për ta konsumuar!

Kujdes: Ky ilaç popullore nuk është qetësues kundër dhimbjeve, por shërbejnë vetëm për të lehtësuar dhembjet. Për çdo problem shëndetësor që keni, gjithsesi konsultoheni me mjekun tuaj. /Telegrafi/