LAJMI I FUNDIT:

Hamasi tha se armëpushimi përfundoi për shkak të amerikanëve dhe izraelitëve, reagon Blinken

Hamasi tha se armëpushimi përfundoi për shkak të amerikanëve dhe izraelitëve, reagon Blinken

Antony Blinken iu kundërpërgjigj pretendimeve të Hamasit se SHBA-ja dhe Izraeli i dhanë fund armëpushimit sepse dëshironin që armiqësitë të rifillonin mes të dyja palëve.

Sekretari amerikan i Shtetit po qëndron në Dubai, ku ka dhënë një deklaratë për shtyp pas akuzave të Hamasit se amerikanët dhe izraelitët janë shkaktar të prishjes së armëpushimit në Gaza.

New York Times: Izraeli ishte në dijeni për planin e Hamasit më shumë se një vit më parë
Lexo po ashtu New York Times: Izraeli ishte në dijeni për planin e Hamasit më shumë se një vit më parë

“Është e rëndësishme të kuptojmë pse pauza mori fund – ajo mori fund për shkak të Hamasit”, tha ai.

Zyrtari amerikan përmend raketat e lëshuara drejt Izraelit përpara përfundimit të armëpushimit dhe disa të shtëna në Jerusalem, si shembuj që dëshmojnë se Hamasi nuk ishte i interesuar të respektonte kushtet e marrëveshjes.

“Ajo [gjithashtu] hoqi dorë nga angazhimet që mori për sa i përket lirimit të disa pengjeve”, shton ai, raporton skynews.

"Vrasjet e civilëve nuk duhet të përsëriten", Blinken thotë pas takimit me zyrtarët e Izraelit
Lexo po ashtu "Vrasjet e civilëve nuk duhet të përsëriten", Blinken thotë pas takimit me zyrtarët e Izraelit

Blinken thotë se fokusi i SHBA-së është në kthimin e pengjeve ndërsa vazhdimisht po ua kujton autoriteteve izraelite që të mos i vrasin civilët në Gaza.

Ndryshe, kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu në të njëjtën linjë si Blinken ka fajësuar Hamasin për prishjen e armëpushimit. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Zelensky tregon se sa ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë luftës së tyre me Rusinë

Zelensky tregon se sa ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë luftës së tyre me Rusinë

Botë
Serbia me notë proteste pas deklaratës së ministrit të jashtëm kroat për presidentin Vuçiq

Serbia me notë proteste pas deklaratës së ministrit të jashtëm kroat për presidentin Vuçiq

Botë
Droni rus detyron Baerbock të Gjermanisë të “shkurtojë” vizitën në Ukrainë - menjëherë pas kësaj, pati një alarm për sulm ajror

Droni rus detyron Baerbock të Gjermanisë të “shkurtojë” vizitën në Ukrainë - menjëherë pas kësaj, pati një alarm për sulm ajror

Botë
Për herë të parë u pa dje në fushëbetejë Abramsi në Ukrainë, por çfarë është tanku amerikan?

Për herë të parë u pa dje në fushëbetejë Abramsi në Ukrainë, por çfarë është tanku amerikan?

Evropa

"Si Nokia dhe iPhone": Piloti ukrainas krahason fluturimin me F-16 dhe një aeroplan të vjetër sovjetik

Botë
Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Evropa
Kalo në kategori