LAJMI I FUNDIT:

Haga sërish kërkon arrestimin e dy kriminelëve serbë, Serbia nuk po bashkëpunon me Tribunalin

Haga sërish kërkon arrestimin e dy kriminelëve serbë, Serbia nuk po bashkëpunon me Tribunalin

Gjyqtari i Mekanizmit për Gjykatat Penale në Hagë, Liu Daqun, ka urdhëruar përsëri lëshimin e një urdhri arresti për dy nga bashkëpartiaktët e kriminelit Vojislav Sheshelit, SRS, Vjerica Radeta dhe Petar Jojiq, dhe kjo është të paktën hera e gjashtë që kërkohet arrestimi i tyre.

Reklama

Ky vendim erdhi pasi gjyqtari pranoi kërkesën e Prokurorisë së Hagës që, për të ruajtur provat, të merren dëshmi të veçanta nga dëshmitarët në seancën gjyqësore në procedurën që duhet të pasojë, duke marrë parasysh se Jojic dhe Radeta janë të paarritshëm për Mekanizmin.

Të dy duhet të dëshmojnë për frikësimin, kërcënimin dhe ofrimin e ryshfetit dëshmitarëve në procedimet kundër udhëheqësit të SRS-së, Sheshel dhe një të dënuari nga Haga i cili u dënua me 10 vjet burg për përndjekje, shpërngulje dhe aktivitete të ngjashme. Ata u akuzuan në muajin tetor të vitit 2012.

Gjatë gjithë këtyre viteve, Vjerica Radeta ka deklaruar se nuk ka ndërmend të shkojë vullnetarisht në Hagë. Ajo deklaron se nuk ka bazë ligjore për ekstradimin e saj dhe se të dyja janë në dispozicion të autoriteteve gjyqësore vendase.

Serbia beson se kushtet për ekstradimin e Radetës dhe Jojiçit nuk janë plotësuar, siç u përcaktua nga Gjykata e Lartë në Beograd disa vjet më parë, sepse ata nuk do të mbaheshin përgjegjës për krimet e luftës para Mekanizmit, por për një veprim të papërshkruar nga Ligji për Bashkëpunimin me Tribunalin e Hagës.

Mekanizmi, në një procedurë të përsëritur për të vendosur se ku do të gjykohen Radeta dhe Jojiq, së pari në vitin 2019, dhe më pas në 2020, i kërkoi Serbisë t’i arrestojë ata dhe t’i ekstradojë ata në Hagë për gjykim me akuzat e frikësimit të dëshmitarëve.

Vendimi i parë nga viti 2018 vendosi që t’i provonte në Serbi. Në muajin qershor të vitit 2018, një gjyqtar turk vendosi t’ia dorëzojë çështjen Serbisë, dhe më pas ai hoqi urdhrin për arrestimin e Jojiq dhe Radeta, i cili ishte në fuqi që nga viti 2015, por prokuroria apeloi dhe ky vendim u anulua. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Ukrainasit filmuan me dron një qytet të përmbytur që është nën kontrollin e rusëve, nënë e bir luten t'i shpëtojnë nga çatia e shtëpisë së tyre

Ukrainasit filmuan me dron një qytet të përmbytur që është nën kontrollin e rusëve, nënë e bir luten t'i shpëtojnë nga çatia e shtëpisë së tyre

Evropa
Ekipi i BBC-së detyrohet ta ndërpresë intervistën për shkak të granatimeve ruse në Kherson

Ekipi i BBC-së detyrohet ta ndërpresë intervistën për shkak të granatimeve ruse në Kherson

Evropa
Ukrainasit publikojnë pamjet, të cilat pretendohet se shfaqin momentin e një shpërthimi në digën Nova Kakhovka

Ukrainasit publikojnë pamjet, të cilat pretendohet se shfaqin momentin e një shpërthimi në digën Nova Kakhovka

Evropa
Pretendonin se kishin shkatërruar tanket Leopard, ukrainasit përgënjeshtrojnë rusët – doli se kishin goditur kombajna dhe makineri tjera bujqësore

Pretendonin se kishin shkatërruar tanket Leopard, ukrainasit përgënjeshtrojnë rusët – doli se kishin goditur kombajna dhe makineri tjera bujqësore

Evropa
“Qeveria e Serbisë me deklarata nxitëse”, OKB: Të merren masa kundër kësaj retorike

“Qeveria e Serbisë me deklarata nxitëse”, OKB: Të merren masa kundër kësaj retorike

Serbia
Nëna nga Australia ia dorëzon foshnjën një burri që t’i bashkohet rrahjes masive në market – pamjet shokojnë opinionin

Nëna nga Australia ia dorëzon foshnjën një burri që t’i bashkohet rrahjes masive në market – pamjet shokojnë opinionin

Australia
Kalo në kategori