LAJMI I FUNDIT:

A guxojnë macet dhe qentë të hanë palapeta?

A guxojnë macet dhe qentë të hanë palapeta?

Nëse jeni pronar i ndonjë kafshe, me siguri se keni krijuar një lidhje të veçantë emocionale dhe mundoheni ta trajtoni sa më mirë atë

Reklama

Por, çfarë nëse ndonjëherë dëshironi ta trajtoni aq mirë sa t’ia dhuroni për t’i ngrënë palapetat tuaja? – transmeton Telegrafi.

A është kjo gjë e sigurt?

A guxojnë qentë të hanë palapeta?

Marc Abraham, ekspert i kafshëve, thotë se palapetat janë krejtësisht në rregull për t’u konsumuar nga qentë, përderisa u jepen qenve vetëm herë pas here për raste të veçanta.

Sidoqoftë, palapetat nuk guxojnë të përmbajnë çokollatë, rrush të thatë, rrush apo çdo gjë që përmban xylitol, sepse mund të jenë helmuese për qenin.

Po macet, a guxojnë të hanë palapeta?

Njësoj sikurse me qentë, edhe macet mund të konsumojnë pak palapeta, por duhet ta bëjnë shumë rrallë dhe me masë të vogël.

Megjithatë, nuk duhet ta teproni që t’i ushqeni kotelet (macet e vogla) me palapeta sepse macet kanë jotolerancë ndaj laktozës, andaj sistemi tretës i tyre nuk din çfarë të bëjë me sasi të mëdha të palapetave.  /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Është e vështirë t'i harrosh: Femrat e lindura në këto shenja janë të parezistueshme, mund të marrin atë që duan

Është e vështirë t'i harrosh: Femrat e lindura në këto shenja janë të parezistueshme, mund të marrin atë që duan

Astrologji
Pesë shenjat që e admirojnë ushqimin dhe duan të provojnë çdo gjë

Pesë shenjat që e admirojnë ushqimin dhe duan të provojnë çdo gjë

Astrologji
Sa para, aq edhe seks: Mësoni se si të pasuroheni në shtrat

Sa para, aq edhe seks: Mësoni se si të pasuroheni në shtrat

Intimitet dhe Pasion
Kryqëzimi “i ndërlikuar”: Edhe shoferët me përvojë nuk janë të sigurt se kush e ka përparësi kalimi këtu, zgjidheni ju

Kryqëzimi “i ndërlikuar”: Edhe shoferët me përvojë nuk janë të sigurt se kush e ka përparësi kalimi këtu, zgjidheni ju

Stil
Dëshironi të humbni peshë? Koha më e mirë për të ushtruar për eliminimin e yndyrës

Dëshironi të humbni peshë? Koha më e mirë për të ushtruar për eliminimin e yndyrës

Stil
Ura e cila qëndron në duart e Zotit

Ura e cila qëndron në duart e Zotit

Çfarë të vizitosh
Kalo në kategori