LAJMI I FUNDIT:

Gruaja italiane zgjohet pas 10 muajsh në gjendje kome – burri tregon detajet dhe fjalën e parë që tha ajo

Gruaja italiane zgjohet pas 10 muajsh në gjendje kome – burri tregon detajet dhe fjalën e parë që tha ajo

Një grua italiane është zgjuar nga koma pas 10 muajsh, sipas raporteve të mediave lokale.

Cristina Rosi, 37, ishte shtatë muaj shtatzënë kur pësoi një sulm në zemër në korrik të vitit të kaluar, përcjell Telegrafi.

Vajza e saj, Caterina, u lind nga operacioni cezarian. Sidoqoftë, zonja Rosi u la në koma me dyshime për dëmtime të trurit.

Ajo tani është zgjuar dhe ka thënë fjalën e saj të parë, “Mamma”, ka thënë burri i saj.

“Ne nuk e prisnim atë, ishte një gëzim i vërtetë pas kaq shumë vuajtjesh”, ka thënë Gabriele Succi për gazetën La Nazione.

Siç bëhet e ditur më tej, zonja Rosi u transferua në një klinikë në Austri në prill për të marrë kujdes specialistik gjatë shërimit të saj.

Reklama

Burri dhe nëna e saj ishin pranë saj kur ajo fliste.

Trajtimi i saj jashtë vendit është paguar nga një faqe e financimit të fondeve, e cila deri më tani ka mbledhur më shumë se 170,000 euro për rehabilitimin e mëtejshëm, përfshirë fizioterapinë.

“Cristina nuk njihet tani”, u citua të ketë thënë Succi për faqen e lajmeve Arezzo Notizie.

“Ajo është më e relaksuar, ata i hoqën trakeotominë [dhe] përmes një pompe po i japin asaj një ilaç që do të çonte në progres tjetër fizik”.

Ndërkohë vajza e çiftit kaloi disa muaj në spital për shkak të mungesës së oksigjenit gjatë lindjes. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus të mbushur plot me ushtarë brenda, po ecnin zvarrë për të ikur nga shpërthimi

Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus të mbushur plot me ushtarë brenda, po ecnin zvarrë për të ikur nga shpërthimi

Evropa
Bayraktar përfunduan me sukses testimin e tretë të aeroplanëve luftarakë pa pilot

Bayraktar përfunduan me sukses testimin e tretë të aeroplanëve luftarakë pa pilot

Turqia
Ushtari çeçen që lufton kundër ushtrisë ruse falet pranë zonës ku po zhvilloheshin luftime

Ushtari çeçen që lufton kundër ushtrisë ruse falet pranë zonës ku po zhvilloheshin luftime

Evropa
Mary Trump e lumtur me aktakuzat kundër xhaxhait Donald Trump: Më në fund pak drejtësi për viktimat e tij

Mary Trump e lumtur me aktakuzat kundër xhaxhait Donald Trump: Më në fund pak drejtësi për viktimat e tij

Amerika
Pamje për së afërti të luftimeve në llogoret afër Bakhmutit, si ushtarët ukrainas po i zmbrapseshin sulmit rus

Pamje për së afërti të luftimeve në llogoret afër Bakhmutit, si ushtarët ukrainas po i zmbrapseshin sulmit rus

Evropa
Momenti kur droni kamikaz i Ukrainës shkatërron tankun rus

Momenti kur droni kamikaz i Ukrainës shkatërron tankun rus

Amerika
Kalo në kategori