LAJMI I FUNDIT:

Gratë shtatzëna do të lirohen nga burgjet në Britani të Madhe, për shkak të coronavirusit

Gratë shtatzëna do të lirohen nga burgjet në Britani të Madhe, për shkak të coronavirusit

Gratë shtatzëna në burgun e Anglisë dhe Uellsit, të cilat nuk paraqesin rrezik të madh për publikun, do të lirohen përkohësisht brenda disa ditëve, për t’i mbrojtur ato dhe fëmijët e tyre të pa lindur nga ndonjë rrezik i mundshëm nga coronavirusi.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, të burgosurat që plotësojnë të njëjtin vlerësim të rrezikut do të lirohen bashkë me fëmijët e tyre.

Guvernatorët e burgjeve do të jenë në gjendje t’i lirojnë me licencë të përkohshme të burgosurat shtatëzënë, pasi të kalojnë një vlerësim të rrezikut dhe të jetë identifikuar strehim i përshtatshëm për to.

Njoftimi erdhi pasi departamenti konfirmoi se numri i rasteve të konfirmuara nga Covid-19, në mesin e të burgosurve u rrit për 18 për qind në 24 orët e fundit me 65 raste në 23 burgje.

Raportohet se rreth 83,000 të burgosur gjenden në Angli dhe Uells nëpër 117 burgje. /Telegrafi/