LAJMI I FUNDIT:

Google dhe Microsoft shënojnë rritje të të ardhurave në tremujorin e parë të vitit 2021

Google dhe Microsoft shënojnë rritje të të ardhurave në tremujorin e parë të vitit 2021

Microsoft Google shënuan rritje të të ardhurave në tremujorin e parë të vitit 2021.

Reklama

Fitimet e Microsoftit u rritën në 15.4 miliardë dollarë në periudhën janar-mars, duke kërcyer me 43.9 për qind nga 10.7 miliardë dollarë të regjistruar gjatë së njëjtës periudhë të vitit të kaluar.

Të ardhurat totale u rritën me 19.1 për qind në 41.7 miliardë dollarë nga 35 miliardë dollarë.

“Për më shumë se një vit në pandemi, lakoret e adoptimit dixhital nuk po ngadalësohen. Ato po përshpejtohen dhe ky është vetëm fillimi”, tha shefi ekzekutiv i Microsoftit, Satya Nadella.

Microsoft Cloud gjeneroi 17.7 miliard dollarë të ardhura tregtare, me 33 për qind rritje nga viti në vit.

Alphabet, kompania amë e Googleit, gjithashtu tha se shërbimi Google Cloud kishte të ardhura prej 4 miliardë dollarësh.

Të ardhurat totale të kompanisë u rritën me 34.5 për qind në 55.3 miliardë dollarë, nga 41.1 miliardë dollarë, ndërsa të ardhurat neto u rritën me 163 për qind gjatë kësaj periudhe. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Udhëtoni me çmime ekonomike prej katër vendeve evropiane drejt Kosovës

Udhëtoni me çmime ekonomike prej katër vendeve evropiane drejt Kosovës

Prishtina Ticket
Nuk ka kohë për të humbur - kapni rastin për të zotëruar Renault Austral me një ofertë të veçantë në Auto Mita!

Nuk ka kohë për të humbur - kapni rastin për të zotëruar Renault Austral me një ofertë të veçantë në Auto Mita!

Auto Mita
Ekskluzive: Birra Peja Zero e vetmja e llojit të saj e importuar nga dy marketet më të mëdha në Turqi, Migros dhe Carrefour

Ekskluzive: Birra Peja Zero e vetmja e llojit të saj e importuar nga dy marketet më të mëdha në Turqi, Migros dhe Carrefour

Birra Peja
Aty ku qetësia dhe rehatia marrin të njejtin emër – Kompleksi Linda në Fushë Kosovë është zgjedhja e duhur për banim

Aty ku qetësia dhe rehatia marrin të njejtin emër – Kompleksi Linda në Fushë Kosovë është zgjedhja e duhur për banim

Al Trade Center
Disa benefite rreth Slim Fit që duhet t’i dinë entuziastët e fitnesit dhe atletët

Disa benefite rreth Slim Fit që duhet t’i dinë entuziastët e fitnesit dhe atletët

Kosmonte Foods
Gjermania publikon listën e pagave bruto për 50 profesione

Gjermania publikon listën e pagave bruto për 50 profesione

Botë
Kalo në kategori