LAJMI I FUNDIT:

Gjermania po punon për të përshpejtuar procedurat e vizave për punëtorët e huaj

Gjermania po punon për të përshpejtuar procedurat e vizave për punëtorët e huaj

Ministria e Jashtme gjermane po përshpejton me shpejtësi procedurat e vizave për punëtorët e kualifikuar të nevojshëm për ekonominë, tha Ministrja e Jashtme Annalena Baerbock në një mbledhje të partisë së të Gjelbërve në Berlin të martën.

Koha e pritjes për vizë në ambasadën gjermane në Nju Delhi ishte shkurtuar në dy javë, tha Baerbock.

“Më parë ishin nëntë muaj”, shtoi ajo, duke ia atribuuar ndryshimin, dixhitalizimit dhe centralizimit, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.


Ministria synon të dixhitalizojë të gjithë procedurën e vizave deri në fund të periudhës aktuale legjislative vitin e ardhshëm.

Numri i vizave kombëtare të lëshuara do të duhet të rritet me 63% sipas parashikimeve të ministrisë për të akomoduar 400,000 personat që duhet të hyjnë në Gjermani çdo vit për të mbajtur konstant numrin e njerëzve në punësim.

Baerbock, një anëtare e të Gjelbërve, është aktualisht e angazhuar në një betejë me ministrin e Financave, Christian Lindner të FDP-së liberale për financimin e planeve të saj të IT dhe stafit, ndërsa Lindner po përpiqet të shkurtojë shpenzimet për të balancuar buxhetin.

Në takim, Katharina Dröge, kryetarja e grupit parlamentar të të Gjelbërve, propozoi një “pakt social për një kulturë mirëseardhjeje”, duke bërë thirrje që biznesi, punonjësit dhe politikanët të përfundojnë paktin së bashku.

“Ne synojmë të thjeshtojmë më tej barrierat dhe qasjen në tregun gjerman të punës dhe po bëjmë thirrje për një debat politik që shmang nxitjen e paragjykimeve”, tha ajo për dpa.

Punëtorët e huaj të kualifikuar duhej të ndiheshin si në shtëpinë e tyre në Gjermani, ka shtuar ajo. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Në çdo cep të Prishtinës dhe Kosovës - veza REAs është zgjedhja juaj ideale për proteina, Omega 3 dhe vitaminat esenciale

Në çdo cep të Prishtinës dhe Kosovës - veza REAs është zgjedhja juaj ideale për proteina, Omega 3 dhe vitaminat esenciale

Kosmonte Foods
Shoqëria që përgatit ushqim bashkë, qëndron bashkë!

Shoqëria që përgatit ushqim bashkë, qëndron bashkë!

MEKA HALAL FOOD
Planifikoni të udhëtoni drejt Prishtinës, shfrytëzo ofertat e kompanisë më serioze në tregun e fluturimeve

Planifikoni të udhëtoni drejt Prishtinës, shfrytëzo ofertat e kompanisë më serioze në tregun e fluturimeve

Prishtina Ticket
Mendoni të bleni një veturë të përdorur? Ja si të shmangni çdo rrezik me një kontroll të thjeshtë për herë të parë në Kosovë!

Mendoni të bleni një veturë të përdorur? Ja si të shmangni çdo rrezik me një kontroll të thjeshtë për herë të parë në Kosovë!

Euro Auto Ekspertizë - Dynomark
Nëse bleni online harçin e shtëpisë, zbritje e vazhdueshme dhe transport falas

Nëse bleni online harçin e shtëpisë, zbritje e vazhdueshme dhe transport falas

Rryma më lirë verës

Rryma më lirë verës

Kalo në kategori