LAJMI I FUNDIT:

Gjermania ktheu mbrapsht kastravecët nga Shqipëria, Shkrepa: Fermerët shqiptarë nuk prodhojnë me standarde

Gjermania ktheu mbrapsht kastravecët nga Shqipëria, Shkrepa: Fermerët shqiptarë nuk prodhojnë me standarde

Duke diskutuar sfidat e biznesit të vogël, pedagogia Irma Shkrepa solli rastin e fermerëve, produktet e të cilëve shpesh përfundojnë në kanale pasi nuk plotësojnë standardet.

Sipas saj, jo në të gjitha rastet fajtor është qeveria.


“Vijon për disa vite që fermerët hedhin në kanale produktet e tyre. I fundit ka qenë hedhja e kastravecëve, ndërkohë që një muaj përpara grosistëve iu janë kthyer në mënyrë masive eksportet. Gjermania zbuloi që kastravecët e mbjellë në Shqipëri nuk plotësojnë kushtet e BE sepse është përdorur një pesticid që bën dëm. Përse ndodhi situata? Fermerët refuzojnë të bashkohen dhe rrinë të parcelizuar”, deklaroi ajo në News 24.

“Në rast se ky biznes i vogël pra fermerët, nuk dinë dhe nuk e kanë të qartë pse mbjellin kastravecë, kujt do t’ia shesin. Është kollaj të hedhësh te qeveria. Duhet të fillojmë te pjesa e ndërgjegjësimit të vetes. Pyetja bazike është kujt do t’ia shesësh dhe në momentin që thotë do t’ia shes Gjermanisë, a e di se cilat janë kriteret”.

“Qeveria edhe mund të ketë faj, por nuk e zgjidh problemin. Sipërmarrjet prandaj, janë motorë pasi janë të pavarur. Të gjithë ata të ndërgjegjësohen se çfarë do të prodhojë, kujt dhe kur. Çfarë e rëndon sot biznesin nuk janë fajtorët e jashtëm, janë të brendshëm”.

Në trend Lajme

Më shumë
Vuçiq e quan “hipokrit” reagimin e ndërkombëtarëve për ndalimin e qytetarëve të Kosovës

Vuçiq e quan “hipokrit” reagimin e ndërkombëtarëve për ndalimin e qytetarëve të Kosovës

Lajme
Britania e Madhe reagon për protestën para Bashkisë së Tiranës: Molotovi nuk ka vend në demokraci

Britania e Madhe reagon për protestën para Bashkisë së Tiranës: Molotovi nuk ka vend në demokraci

Lajme
11-vjet nga marrëveshja e nënshkruar nga Thaçi dhe Daçiq, deklarohet Stano: Themelimi i Asociacionit, ndër çështjet më urgjente

11-vjet nga marrëveshja e nënshkruar nga Thaçi dhe Daçiq, deklarohet Stano: Themelimi i Asociacionit, ndër çështjet më urgjente

Lajme
​Kurti ironizon me ushtrimet e ushtrisë serbe: Paraqesin ndotje të ajrit e tokës

​Kurti ironizon me ushtrimet e ushtrisë serbe: Paraqesin ndotje të ajrit e tokës

Siguri
SHBA-ja synon ta

SHBA-ja synon ta "fortifikojë" Ballkanin Perëndimor

Lajme
Haradinaj kritikon ashpër Kurtin: Autostrada e Dukagjinit do të ndërtohet herëdokur

Haradinaj kritikon ashpër Kurtin: Autostrada e Dukagjinit do të ndërtohet herëdokur

Politikë
Kalo në kategori