LAJMI I FUNDIT:

Gjermania investon 110 milionë euro në bazat ushtarake në Lituani

Gjermania investon 110 milionë euro në bazat ushtarake në Lituani
Reklama

Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Ursula von der Leyen, deklaroi sot se vendi i saj do të investojë 110 milionë euro deri në fund të 2021 në përmirësimin e bazave ushtarake në Lituani, si pjesë e angazhimit të Gjermanisë për të mbrojtur aleatin e saj.

“Ne duam të bëjmë të qartë se Lituania nuk është e vetme dhe nuk do të mbetet vetëm. Kurrë më nuk duhet që ky vend të sakrifikojë lirinë dhe pavarësinë e tij”, u tha gazetarëve Ursula von der Leyen gjatë një vizite që u bëri forcave gjermane në Lituani.


“Ne do të qëndrojmë këtu me Forcat e Armatosura gjermane për aq kohë sa na nevojitet dhe për aq kohë sa kërkohet situata e sigurisë”, shtoi ajo.

Gjermania udhëheq forcat e NATO-s, të përbëra nga 1,200 ushtarë nga 10 vende të dërguara në Lituani dy vjet më parë, si pjesë e përpjekjeve të Aleancës Veri-Atlantike për të përforcuar pozicionin e saj përgjatë kufijve në Evropën Lindore pas aneksimit rus të Krimesë në vitin 2014.

Lituania, ish-republikë sovjetike, u bashkua me NATO-n me dy shtetet tjera baltike, Letonia dhe Estonia, dhe disa vende të tjera ish-komuniste në 2004.

Në trend Botë

Më shumë
Borë deri në 45 centimetra në Gjermani, një aeroplan ngriu në aeroportin e Mynihut

Borë deri në 45 centimetra në Gjermani, një aeroplan ngriu në aeroportin e Mynihut

Evropa
Arkeologët zbulojnë një piramidë të jashtëzakonshme - raportohet se është 27 mijë vjeçare

Arkeologët zbulojnë një piramidë të jashtëzakonshme - raportohet se është 27 mijë vjeçare

Botë
DailyMail: Adoleshentët shqiptarë hyjnë ilegalisht në Britani dhe u bashkohen bandave të drogës

DailyMail: Adoleshentët shqiptarë hyjnë ilegalisht në Britani dhe u bashkohen bandave të drogës

Evropa
Reshjet e mëdha të borës pengojnë udhëtimet në Gjermani, Zvicër dhe Austri – qindra fluturime janë shtyrë ose anuluar

Reshjet e mëdha të borës pengojnë udhëtimet në Gjermani, Zvicër dhe Austri – qindra fluturime janë shtyrë ose anuluar

Evropa
Kaos në Bavari: Bora mbulon qytetin e Munchenit, anulohen të gjitha fluturimet

Kaos në Bavari: Bora mbulon qytetin e Munchenit, anulohen të gjitha fluturimet

Evropa
Robotët e vegjël të lëvizshëm të krijuar nga qelizat njerëzore befasojnë edhe shkencëtarët

Robotët e vegjël të lëvizshëm të krijuar nga qelizat njerëzore befasojnë edhe shkencëtarët

Botë
Kalo në kategori