Pas njoftimeve të fundit që presidenti amerikan Donald Trump ishte gati të bëjë disa lëshime në tarifat tregtare ndaj kompanisë kineze Huawei, por asnjë marrëveshje nuk u arrit gjatë bisedimeve të fundit ndërmjet Washingtonit me Pekinin.

Ende ka kohë deri në mes të muajit nëntor, kur skadojnë tarifat e përkohshme, por nëse skadojnë pa ndonjë dritë jeshile nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, atëherë tarifa e plotë dhe sanksionet do të hyjnë në fuqi.

Sidoqoftë, këndvështrimi për kompaninë Huawei në Bashkimin Evropian është më pozitiv, ku Gjermania ka finalizuar rregullat e rrjetit 5G dhe siç raportohet nga gazeta Handelsblatt, vendi nuk është duke e bllokuar Huawein.

“Gjermania do të injorojë shqetësimet e qeverisë amerikane për sigurinë në lidhje me Huawein. Shtetet e Bashkuara të Amerikës frikësohet nga spiunazhi dhe e sheh Huawein si bashkëpunëtor të qeverisë kineze. Sidoqoftë, nuk ka asnjë provë për probleme harduerike”, shkruan Handelsblatt, përcjell Telegrafi.

SHBA do t'i jep leje kompanive që t'i shesin produkte Huaweit SHBA do t'i jep leje kompanive që t'i shesin produkte Huaweit

Kurse zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Seibert, tha se, “ne po krijojmë një katalog të kërkesave të rrepta të sigurisë. Kushdo që dëshiron të përfshihet duhet t’i përmbahet atyre”

Kjo është një çështje e rëndësishme për Huawein dhe një shqetësim për Uashingtonin, pasi Gjermania është një nga vendet më me ndikim brenda Bashkimit Evropian.

Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione ndaj Huawei të cilin e akuzoi për spiunazh dhe e shohin si kërcënim për sigurinë kombëtare. /Telegrafi/