LAJMI I FUNDIT:

Ish-truproja i Putinit arrestohet për marrje të ryshfetit

Ish-truproja i Putinit arrestohet për marrje të ryshfetit

Hetuesit ushtarakë rusë nisën një rast penal të hënën kundër gjeneralmajorit, Vadim Dragomiretsky, zëvendës komandant i distriktit qendror të Gardës Kombëtare të Rusisë, pasi ai u akuzua për marrje të ryshfetit.

Reklama

“Me vendim të drejtorit të Gardës Kombëtare Ruse, Viktor Zolotov, janë dërguar dokumente për lirimin nga detyra e Dragomiretskyt”, tha ligjvënësi, Alexander Khinshtein.

“Natyrisht, nën peshën e provave, Dragomiretsky u ‘detyrua’ sot të pranonte fajin”, tha Khinshtein, raporton reuters.

Zolotov, ish-truproje i Vladimir Putinit dhe njeriu që i raportonte drejtpërdrejt presidentit rus, ishte në mesin e udhëheqësve ushtarakë rusë të sanksionuar nga Shtetet e Bashkuara pas pushtimit të Ukrainës.

“Shembulli i gjeneralit Dragomiretsky tregon edhe një herë vendosmërinë e udhëheqjes së Gardës Kombëtare Ruse në biznesin e pastrimit të gradave të tyre”, tha Khinshtein.

Ky i fundit nuk ndau detaje të provave për çështjen kundër Dragomiretsky, apo rolin e tij në këtë rast nëse ka, por tha se masa ishte rezultat i përpjekjeve të Shërbimit Federal të Sigurisë dhe Gardës Kombëtare.

Khinshtein tha se Dragomiretsky dyshohet se kishte marrë ryshfete nga një kontraktor që rindërtoi një njësi ushtarake në rajonin e Moskës.

Të dhënat paraprake thuhet se ai ka marrë 19 milionë rubla (235 mijë euro). /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Votim historik në SHBA - Kevin McCarthy shkarkohet nga posti i kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve

Votim historik në SHBA - Kevin McCarthy shkarkohet nga posti i kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve

Amerika
Përdhunuan nënën ukrainase në sy të bashkëshortit, Kievi akuzon dy snajperistët rusë që nën kërcënimin e armës kryen aktin barbar

Përdhunuan nënën ukrainase në sy të bashkëshortit, Kievi akuzon dy snajperistët rusë që nën kërcënimin e armës kryen aktin barbar

Evropa
BE-ja do të heq bllokadën prej 13 miliardë eurove ndaj Hungarisë shkaku i Ukrainës

BE-ja do të heq bllokadën prej 13 miliardë eurove ndaj Hungarisë shkaku i Ukrainës

Evropa
Zelenskyy: Kharkivi duhet ta mbajë të fortë frontin lindor me çdo kusht

Zelenskyy: Kharkivi duhet ta mbajë të fortë frontin lindor me çdo kusht

Evropa
Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve

Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve

Evropa
Buxheti i përkohshëm amerikan nuk parasheh ndihma për Ukrainën, Biden telefon liderët botërorë

Buxheti i përkohshëm amerikan nuk parasheh ndihma për Ukrainën, Biden telefon liderët botërorë

Amerika
Kalo në kategori