LAJMI I FUNDIT:

Gjëja e vetme që ju nevojitet për një lidhje të shëndoshë

Gjëja e vetme që ju nevojitet për një lidhje të shëndoshë

Pas asaj periudhe të ëmbël të “muajit të mjaltit” të një lidhje, ku ndjesia e mirë e të pasurit një partner në jetë fillon të dobësohet, fjalosjet e vogla fillojnë të shfaqen në lidhje.

Reklama

Këto fjalosje të vogla që mund të jenë rreth pastrimit të shtëpisë, mbajtjes së dritave ndezur, etj., mund të shkaktojnë stres në çdo lidhje – por fatmirësisht ekziston një zgjidhje për këtë, transmeton Telegrafi.

Familja e afërt dhe miqtë mund t’i “shërojnë” streset e panevojshme, sipas hulumtuesve të Universitetit të Teksasit.

Pas një eksperimenti me 100 çifte të porsamartuara, hulumtuesit kanë arritur në përfundim se ata të cilët kanë disa miq të afërt dhe janë të afërt me familjen kanë nivele më të vogla të stresit kur fillojnë konfliktet brenda çiftit.

Studimi është publikuar në revistën “Social Psychological and Personality Science”, ndërsa autorët e studimit kanë treguar se partnerët janë më të kënaqur kur kanë afër familjarë e miq në të cilët mund të mbështeten kur kanë probleme martesore.

Përveç kësaj, konfliktet e ndryshme martesore i përjetojnë më lehtë kur i diskutojnë me miqtë e familjarët. /Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Katër modele fustanesh që do t'i shohim kudo: Theksi është kombinimi i rehatisë, prakticitetit dhe elegancës

Katër modele fustanesh që do t'i shohim kudo: Theksi është kombinimi i rehatisë, prakticitetit dhe elegancës

Keshilla Modë
Për shkak të saj, burrat divorcohen dhe prishin familjen: Ajo joshi dashnorin 16 vite më të ri, të cilit dikur ia ndërronte pelenat

Për shkak të saj, burrat divorcohen dhe prishin familjen: Ajo joshi dashnorin 16 vite më të ri, të cilit dikur ia ndërronte pelenat

Psikoprofil
Të jesh dashnore nuk është magjepsëse: Edhe ajo është motra, vajza ose bashkëshortja e dikujt

Të jesh dashnore nuk është magjepsëse: Edhe ajo është motra, vajza ose bashkëshortja e dikujt

Këshilla dhe arsye
Ekspozimi i reperes amerikane me rroba banje që mori kritika për dukjen e saj

Ekspozimi i reperes amerikane me rroba banje që mori kritika për dukjen e saj

Femra
Këshillë e pediatrit: Si të pastrohet hunda e mbyllur te bebet?

Këshillë e pediatrit: Si të pastrohet hunda e mbyllur te bebet?

Këshilla për prindër
Madalina Ghenea, bukuroshja që cilësohet si ‘Sophia Loren e re’ shkëlqeu me një fustan sfidues në Kanë

Madalina Ghenea, bukuroshja që cilësohet si ‘Sophia Loren e re’ shkëlqeu me një fustan sfidues në Kanë

Femra
Kalo në kategori