LAJMI I FUNDIT:

Gjatë 12 muajve 109 gra u vranë në Mbretërinë e Bashkuar

Gjatë 12 muajve 109 gra u vranë në Mbretërinë e Bashkuar

Në Mbretërinë e Bashkuar 109 gra janë vrarë gjatë 12 muajve të fundit, ku autori ose i dyshuari për vrasjen e tyre ishte një burrë.

Reklama

Deputetja laburiste Jess Phillips lexoi të enjten listën e 109 viktimave në dhomën e Commons në Britani, transmeton Telegrafi.

Familjet e viktimave, duke përfshirë grupin e sapoformuar Killed Women reaguan me zemërim për faktin se vetëm tre deputetë meshkuj ishin të pranishëm për leximin e emrave një ditë pas Ditës Ndërkombëtare të Gruas.

Julie Devey, një bashkëthemeluese e Killed Women, tha se ajo dhe familjet e tjera në grup kishin qëndruar ndërsa emrat u lexuan për të treguar solidaritet me gratë e vrara dhe me familjet e tyre.

Phillips lexoi emrat e 109 grave të vrara nga burrat ose ku një burrë ishte i dyshuari kryesor. Viktima më e re ishte 15 vjeçe ndërsa më e moshuara ishte 92 vjeçe.

Në Kosovë po ashtu është alarmante vrasja e grave pasi vetëm në vitin 2022 ishin tre viktima. Nga viti 2010, në Kosovë janë raportuar 50 gra të vrara nga familjarë të tyre. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Evropa
Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Evropa
Analistja amerikane: Vuçiq në hapat e Putinit, po e mashtron Perëndimin

Analistja amerikane: Vuçiq në hapat e Putinit, po e mashtron Perëndimin

Serbia
A do të furnizohet Ukraina me raketat gjermane Taurus, që kanë një rreze veprimi prej 500 kilometra dhe mund të shkatërrojnë bunkerë nëntokësorë?

A do të furnizohet Ukraina me raketat gjermane Taurus, që kanë një rreze veprimi prej 500 kilometra dhe mund të shkatërrojnë bunkerë nëntokësorë?

Evropa
Votimi pritet të jetë më i shpejtë në balotazh në Turqi

Votimi pritet të jetë më i shpejtë në balotazh në Turqi

Turqia
Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Evropa
Kalo në kategori