LAJMI I FUNDIT:

Gazetarja Jakupi flet për profesionalizmin e mediave dikur dhe sot, thotë se ka mungesë të aplikimeve për punësim të gazetarëve të rinj nga komunitetet

Gazetarja Jakupi flet për profesionalizmin e mediave dikur dhe sot, thotë se ka mungesë të aplikimeve për punësim të gazetarëve të rinj nga komunitetet

Në episodin e tetë në “Përballje Podcast” është diskutuar roli, përgjegjësia, raportimi dhe situata e mediave edhe tek mediat në gjuhët e komuniteteteve në Kosovë.

Gazetarja Zulfije Jakupi me përvojë të gjatë në mediat e Kosovës në gjuhën serbe dhe ish- korrespodente e DW thotë se ka dallime drastike nga koha kur ka nisur ajo punën me atë që ndodh sot.

“Unë jam nga 2000-ta në gazetari, pra në Kosovë, e atëherë, kur unë kam filluar me gazetarinë, kemi pasur tejet shumë misione ndërkombëtare që kanë udhëhequr me Kosovën, kemi pasur Misionin e OSBE-së që ngushtë ka mbikëqyrur punën e mediave, pra ka pasur llogaridhënie për secilën fjalë që është thënë. Natyrisht, ajo periudhë e pasluftës është përqendruar tek mundësia që të informohen njerëzit mbi atë se çfarë ka ndodhur gjatë luftës, si dhe për atë se si do të shkojë më tutje Kosova”, ka thënë ajo.


Sipas saj, sot ka disa tema të tjera, por vazhdohet të përjetohen disa tensione, së paku kur dëgjohen mediat.

“Nuk duhet të nënkuptohet që e njëjta gjendje vlen edhe në terren, apo jo gjithmonë, sigurisht që disi mediat nganjëherë edhe i nxisin ato tensione midis komuniteteve, që jo gjithmonë, po e them, mund të jetë edhe realiteti në terren. Pra, ka ndryshuar mënyra e punës edhe në kuptimin teknologjik, tash kemi telefona të mençur, tepër shpejt arrijnë informatat në redaksi, kemi edhe rrjetet sociale që kanë dëmtuar shumë, mund ta them, profesionin e gazetarisë, apo gazetarinë në përgjithësi”, ka thënë ajo në “Përballje Podcast” me kryeredaktorin Muhamet Hajrullahu shkruan Telegrafi.

Jakupi ka folur edhe për profesionalizmin e mediave dikur dhe sot.

“Po gjithsesi që ka shumë profesionalizëm edhe sot, natyrisht, por gjithçka varet nga shtëpia mediale, se çfarë dëshiron të bëjë, si dhe në çfarë mënyre dëshiron të merret me profesionin e gazetarisë. Pra, kjo gjë gjithsesi që varet nga synimi individual i secilit gazetar, sa dëshiron të jetë i suksesshëm në profesionin e tij apo saj, si dhe nëse dëshiron të jetë gazetar i vërtetë, apo dëshiron të jetë ndoshta bartës i informatave, apo të bëjë ndoshta një lloj propagande në emër të dikujt apo një diçkaje”, ka deklaruar ajo.

Sipas saj mbetet problem punësimi i gazetarëve të ri.

“Edhe në RTK kemi një problem tejet të madh në kuptimin e punësimit të gazetarëve të rinj, kur bëhet fjalë për redaksitë e komuniteteve. Kemi hapur një konkurs vitin e kaluar, por edhe në fillim të këtij viti, konkurse për punësimin e gazetarëve të rinj, për shembull në RTK 2, kanali televiziv në gjuhën serbe. Pastaj, kemi pasur konkurse për redaksitë tjera, për shembull redaksinë e gjuhës boshnjake, pra, lajmërohen aq pak njerëz, sa që është vështirë të kemi konkurse të vlefshme….”  ka shtuar ajo.

Isak Vorguçiq tregon për mungesën e gazetarëve dhe sfidat e mediave në gjuhën serbe në Kosovë
Lexo po ashtu Isak Vorguçiq tregon për mungesën e gazetarëve dhe sfidat e mediave në gjuhën serbe në Kosovë

Në këtë seri të tetë episodeve të para të podcastave janë diskutuar tema për dezinformimin, keqinformimin, edukimin medial, qëndrueshmërinë e mediave, raportimin në baza etnike etj.

“Përballje Podcast” është realizuar me mbështetjen e Institutit Kombëtar Demokratik (NDI) dhe Agjencisë së Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID), në Kosovë. Opinionet e shfaqura në këtë podcast nuk pasqyrojnë domosdoshmërish pikëpamjet dhe qëndrimet e NDI dhe USAID. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
BE-ja ende nuk ka marrë vendim për heqjen e masave ndaj Kosovës, Stano thotë se diskutimet po vazhdojnë në Këshill

BE-ja ende nuk ka marrë vendim për heqjen e masave ndaj Kosovës, Stano thotë se diskutimet po vazhdojnë në Këshill

Jehona Hulaj
Ardhja e bashkatdhetarëve, kjo është gjendja në pikat kufitare

Ardhja e bashkatdhetarëve, kjo është gjendja në pikat kufitare

Lajme
Çanak: Serbia njeh elemente të shtetësisë së Kosovës, por s’e pranon kurrë që e ka njohur

Çanak: Serbia njeh elemente të shtetësisë së Kosovës, por s’e pranon kurrë që e ka njohur

Lajme
Çmimet e larta në vend nxisin rezervimet rekord të shqiptarëve në Greqi dhe Turqi

Çmimet e larta në vend nxisin rezervimet rekord të shqiptarëve në Greqi dhe Turqi

Lajme
Kufizimi i orarit të punës për shkak të temperaturave të larta, IKSHPK publikon listen e atyre që duhet punuar vetëm 4 orë

Kufizimi i orarit të punës për shkak të temperaturave të larta, IKSHPK publikon listen e atyre që duhet punuar vetëm 4 orë

Lajme
Një polic dyshohet se ka plagosur akisdentalisht një të mitur në Istog

Një polic dyshohet se ka plagosur akisdentalisht një të mitur në Istog

Kronika e Zezë
Kalo në kategori