LAJMI I FUNDIT:

Gaz lotsjellës, sprej, mjete piroteknike e arrestime, gjithçka që ndodhi në protestën e PSD-së kundër kryetares së Gjykatës Speciale

Me hedhjen e mjeteve piroteknike para hotelit “Sirius” në Prishtinë, Partia Soacialdemokrate (PSD) ka kundërshtuar vizitën e kryetares së Dhomave të Specializuara të Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova.

Gjatë protestës aktivistët e PSD-së hodhën mjete piroteknike në hotelit ku kryetarja e Speciales, Ekaterina Trendafilova, mbajti takim me përfaqësuesit e shoqërisë civile.

Ndërsa policia për të shpërndarë protestuesit dhe për të ndaluar hedhjen e mjeteve piroteknike, hodhën gaz-lotsjellës si dhe sprej në drejtim të protestuesve, por edhe gazetarëve, fotoreporterëve e kameramanëve, të cilët ishin një numër i madh.

Dardan Molliqaj, kryetar i PSD-së /Foto: Ridvan Slivova/

Menjëherë pas protestës, policia arrestoi gjashtë aktivistë të PSD-së, me në krye kryetarin e saj Dardan Molliqaj, Nol Nushin, Zgjim Hysenin, Korab Korçën, Agron Kabashin dhe Gent Ibrahimin.

Arrestimi i Dardan Molliqaj /Foto: Ridvan Slivova/

Gjithashtu, gjatë protestës aktivistët e PSD-së mbanin në duar pankartat: “Poshtë Gjykata Speciale”, “UÇK-ja nuk mund të gjykohet”, “UÇK është përpjekja për liri”, etj.

Eskalimi i protestës së PSD-së, fotografi që ilustrojnë kaosin e shkaktuar
Lexo po ashtu Eskalimi i protestës së PSD-së, fotografi që ilustrojnë kaosin e shkaktuar

Pas përfundimit të protestës së PSD-së kundër vizitës së kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, policia nisi me mbledhjen e dëshmive për protestën që eskaloi, e ku u përdor gaz lotësjellës dhe mjete piroteknike.

Protesta e PSD-së, Foto: /Ridvan Slivova/

PSD pas kësaj ka dal me një reagim duke kërkuar që aktivistët të lirohen urgjentisht, pasi sipas tyre “kjo është përpjekje për disiplinim dhe përmirësim imazhi për gjykatën e padrejtë speciale”.

“Metodat frikësuese neve nuk na ndalin. Gjykata është raciste, e padrejtë dhe segreguese. Rezistenca vazhdon. Trendafilova nuk është e mirëseardhur. Policia mund ta garantojë sigurinë fizike, por jo imazhin e një kryesuese të një procesi të padrejtë”, thuhet në reagimin. /Telegrafi/

Protesta e PSD-së, Foto: /Ridvan Slivova/
Protesta e PSD-së, Foto: /Ridvan Slivova/
Protesta e PSD-së, Foto: /Ridvan Slivova/
Protesta e PSD-së, Foto: /Ridvan Slivova/
Protesta e PSD-së, Foto: /Ridvan Slivova/

Protesta e PSD-së, Foto: /Ridvan Slivova/
Protesta e PSD-së, Foto: /Ridvan Slivova/


Në trend Lajme

Më shumë
“Hija” e Zelenskyt, kush është shoku i fëmijërisë që e ruajti edhe në Tiranë

“Hija” e Zelenskyt, kush është shoku i fëmijërisë që e ruajti edhe në Tiranë

Lajme
I arrestuar në Serbi, Hasan Dakaj në gjendje të rëndë shëndetësore

I arrestuar në Serbi, Hasan Dakaj në gjendje të rëndë shëndetësore

Lajme
“Mesazhi ishte i qartë, lufta është afër”, ekspertët komentojnë samitin 'Ukraina – Evropa Juglindore': Nuk u mbajt rastësisht në Tiranë

“Mesazhi ishte i qartë, lufta është afër”, ekspertët komentojnë samitin 'Ukraina – Evropa Juglindore': Nuk u mbajt rastësisht në Tiranë

Siguri
Zelensky sfidoi masat e sigurisë në Tiranë, përshkon në këmbë një pjesë të kryeqytetit shqiptar

Zelensky sfidoi masat e sigurisë në Tiranë, përshkon në këmbë një pjesë të kryeqytetit shqiptar

Lajme
Ekzekutimi u bë në sy të motrës, vrasja e shqiptarit nga Shkodra dyshohet se ndodhi pas aferës me gruan e ish-ortakut

Ekzekutimi u bë në sy të motrës, vrasja e shqiptarit nga Shkodra dyshohet se ndodhi pas aferës me gruan e ish-ortakut

Lajme
Projektligji për shëndetin riprodhues, Reshitaj: Mund të ketë martesa mes vëllait e motrës

Projektligji për shëndetin riprodhues, Reshitaj: Mund të ketë martesa mes vëllait e motrës

Sociale
Kalo në kategori