LAJMI I FUNDIT:

Garda kombëtare e Vermont, SHBA do të bëjë stërvitjen e ekipeve të DMSH – Maqedoni

Garda kombëtare e Vermont, SHBA do të bëjë stërvitjen e ekipeve të DMSH – Maqedoni

Sot, drejtori i Drejtorisë për mbrojtje dhe shpëtim, Adnan Xhaferoski realizoi takim pune me përfaqësuesit e Gardës kombëtare të shtetit Vermont, SHBA.

Garda kombëtare e Vermontit, së bashku me institutin civil për menaxhim të krizave në Vermont, janë partnerë të Komandës evropiane të Armatës së SHBA-ve në zbatimin e Programit 1204, që përfshin aktivitete shumë vjeçare për përforcim të kapaciteteve të Republikës së Maqedonisë në menaxhimin e armëve për shkatërrim masiv, armë kimike, biologjike dhe mbrojtje radiologjike dhe atomike.


“Ky program parasheh përgatitjen e një plani 3-5 vjeçar për aktivitete në Maqedoni në temat në vijim: kapacitetet e ekipeve për mbrojtje KBRA, përmirësimin e sistemit të incident-komandës dhe planit kombëtar për ushtrime. Ekipi i Gardës kombëtare të Vermontit do të jetë e kyçur në stërvitjen për përdorim të mjeteve për mbrojtje nga armët kimike, biologjike dhe atomike, me stërvitje për komandë të vendit të ngjarjes ICS, si dhe duke dhënë përkrahje në krijimin e platformës kombëtare për stërvitje”, informojnë nga Drejtoria për mbrojtje dhe shpëtim.

DMSH-ja si bartës i aktiviteteve në suaza të sistemit të vetëm për mbrojtje dhe shpëtim nga fatkeqësitë natyrore dhe të llojeve tjera në Maqedoni, në mënyrë aktive do të marrë pjesë në zbatimin e aktiviteteve nga Programi 1204 të Komandës evropiane të Armatës së SHBA-ve./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Kryesuesja në KS të OKB-së përplaset ashpër me Vuçiqin për minutat e fjalimit

Kryesuesja në KS të OKB-së përplaset ashpër me Vuçiqin për minutat e fjalimit

Lajme
Gjykimi për vrasjen e trefishtë në Gllogjan, dëshmitari tregon se çka i kishte thënë i akuzuari në natën kritike

Gjykimi për vrasjen e trefishtë në Gllogjan, dëshmitari tregon se çka i kishte thënë i akuzuari në natën kritike

Drejtësi
Përplasja e SHBA-së me Rusinë në KS të OKB-së: Nuk mund të ndryshoni historinë e intervenimit të NATO-s në Kosovë

Përplasja e SHBA-së me Rusinë në KS të OKB-së: Nuk mund të ndryshoni historinë e intervenimit të NATO-s në Kosovë

Lajme
Mijëra euro kursime, banesa, e shtëpia - çfarë pasurie posedojnë kryetarja e Gjykatës Kushtetuese dhe gjashtë gjyqtarët tjerë?

Mijëra euro kursime, banesa, e shtëpia - çfarë pasurie posedojnë kryetarja e Gjykatës Kushtetuese dhe gjashtë gjyqtarët tjerë?

Lajme
Katër të mbijetuara të luftës nuk u lejuan të futeshin në sallën e KS të OKB-së, Osmani refuzoi pjesëmarrjen derisa lëshoi pe protokolli

Katër të mbijetuara të luftës nuk u lejuan të futeshin në sallën e KS të OKB-së, Osmani refuzoi pjesëmarrjen derisa lëshoi pe protokolli

Lajme
Vdes 71-vjeçari në Lipjan, goditet nga një kamion derisa ishte brenda në veturë

Vdes 71-vjeçari në Lipjan, goditet nga një kamion derisa ishte brenda në veturë

Kronika e Zezë
Kalo në kategori