Kompania me bazë në Ganë, Springfield E&P tha të mërkurën se kishte zbuluar 1.5 miliard fuçi naftë dhe 0.7 trilion metra kub gaz në brigjet e Atlantikut të Afrikës Perëndimore.

Zbulimi është domethënës për një vend që prodhon aktualisht rreth 200,000 fuçi naftë në ditë, rreth gjysma e tij nga fusha Jubilee e kompanisë britanike Tullow, transmeton Telegrafi.

Springfield, një kompani plotësisht nga Gana në pronësi, tha në një deklaratë se potenciali i pazbuluar vlerësohej në mbi 3 miliardë fuçi naftë dhe gaz.

“Ky është një lajm i shkëlqyeshëm për Springfield, Ganën dhe Afrikën”, tha shefi ekzekutiv Kevin Okyere. “Ne jemi të ngazëllyer për zbulimin pasi ajo lidhet me vizionin tonë për t’u bërë një lojtar kryesor afrikan në rrjedhën e sipërme me një fokus global”.

Qeveria e Ganës është irrituar nga ritmi i ngadaltë i zhvillimit në det të hapur dhe po punon për rishikimin e ligjeve të saj të licencimit në një përpjekje për të nxitur prodhimin. /Telegrafi/