LAJMI I FUNDIT:

Gabimi i pavetëdijshëm kur zgjidhni mëngjesin që kontribuon në shtimin e peshës

Gabimi i pavetëdijshëm kur zgjidhni mëngjesin që kontribuon në shtimin e peshës
(Foto: Pexels)
Reklama

Pavarësisht synimeve më të mira, mëngjesi mund të bëhet një kurth që jua vështirëson humbjen e kilogramëve të tepërt dhe shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm se duke zgjedhur ushqime të përpunuara të pasura me karbohidrate dhe sheqerna të rafinuara, i bëjnë dëm vetes.

Mëngjesi, shpesh i shpallur si vakti më i rëndësishëm i ditës, vendos tonin për mirëqenien tonë të përgjithshme gjatë gjithë ditës. Megjithatë, mëngjesi ndonjëherë mund të bëhet një kurth kur bëhet fjalë për mbajtjen e një stili të shëndetshëm jetese . Pa e ditur, disa zgjedhje të mëngjesit mund të kontribuojnë pa dashje në shtimin e peshës përmes gabimeve shumë të zakonshme që mund të mos i keni vënë re.


Një vakt i pasur me karbohidrate dhe sheqerna të rafinuara, të tilla si drithërat me sheqer ose produktet e pjekura, mund të sigurojë një nxitje të shpejtë të energjisë, por shpesh çon në rënie dhe rritje të urisë.

Tetë shprehi të mëngjesit që po e dëmtojnë trupin tuaj
Lexo po ashtu Tetë shprehi të mëngjesit që po e dëmtojnë trupin tuaj

Këto opsione të përpunuara të mëngjesit mund të kontribuojnë në shtimin e peshës, sepse u mungojnë fibrat dhe proteinat e nevojshme për t’ju mbajtur të ndiheni të ngopur dhe të kënaqur gjatë gjithë mëngjesit. Një rritje e shpejtë e sheqerit në gjak e ndjekur nga një rënie pasuese, mund të shkaktojë dëshira për ushqime edhe më të ëmbla ose me kalori më të larta më vonë gjatë ditës.

Mëngjesi pa proteina dhe fibra nuk siguron ngopje të qëndrueshme. Proteinat dhe fibrat ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur dhe të plotësuar më gjatë, duke reduktuar gjasat për të ngrënë ushqime të padëshiruara me shumë kalori midis vakteve.

Gjithashtu, një mëngjes i pasur me sheqer mund ta prishë funksionin e insulinës në trupin tuaj. Kjo gradualisht mund të rezultojë në rezistencë ndaj insulinës, një gjendje ku qelizat tuaja bëhen më pak të ndjeshme ndaj insulinës, gjë që mund t’ju bëjë më shumë gjasa të shtoni peshë dhe të zhvilloni diabetin e tipit 2.

Vetëm gjysmë ore në ditë: Gjashtë arsye pse duhet ta nisni mëngjesin me një shëtitje
Lexo po ashtu Vetëm gjysmë ore në ditë: Gjashtë arsye pse duhet ta nisni mëngjesin me një shëtitje

Për të inkurajuar menaxhimin efektiv të peshës, rekomandohet të zgjidhni një mëngjes që përfshin një përzierje proteinash, fibrash dhe yndyrash të shëndetshme duke kufizuar marrjen e sheqernave të rafinuara dhe karbohidrateve.

Kjo qasje mund të ndihmojë në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak, të reduktojë dëshirat dhe të sigurojë energji të qëndrueshme gjatë orëve të mëngjesit, duke lehtësuar kështu një regjim ushqimor më të ndërgjegjshëm për shëndetin dhe menaxhimin e peshës. /Telegrafi/