LAJMI I FUNDIT:

Franca do të dërgojë ndihmë ushtarake shtesë në Ukrainë së shpejti, thotë Elysee

Franca do të dërgojë ndihmë ushtarake shtesë në Ukrainë së shpejti, thotë Elysee

Franca do t’i japë Ukrainës ndihma shtesë ushtarake në ditët dhe javët e ardhshme.

Kjo është bërë e ditur nga Elysee të martën, pasi presidenti Emmanuel Macron foli me telefon me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.


“Presidenti i Republikës përsëriti vendosmërinë e Francës për të ofruar të gjithë mbështetjen e nevojshme… Ai ishte gjithashtu në gjendje të detajonte dërgesat për ditët dhe javët e ardhshme në mbështetje të përpjekjeve ushtarake ukrainase”, thuhet në një deklaratë.

Një zyrtar i Elysee nuk pranoi të shtjellojë se çfarë mund të përfshijnë dërgesat.

Në bisedën e tij me Zelensky, Macron theksoi mbështetjen e tij për një armëpushim gjatë Lojërave Olimpike në Paris këtë verë, thuhet në deklaratë, e cila do të përfshinte ndërprerjen e operacioneve të Rusisë dhe marrjen e “të gjitha iniciativave të dobishme diplomatike” për hapjen e negociatave.

Javën e kaluar, presidenti i Kinës, Xi Jingping mbështeti thirrjen për një armëpushim global gjatë Olimpiadës së Parisit.

Kujtojmë se së fundmi, trupat ukrainase mbeten të angazhuara fuqishëm ndaj forcave ruse.

Në këtë drejtim, kreu i forcës policore të Ukrainës në rajonin e Kharkiv e ka përshkruar situatën në qytetin Vovchansk si “jashtëzakonisht të vështirë”.

Ndërsa Oleksiy Kharkivskiy, shefi i policisë patrulluese të Vovchansk, tha në Facebook se forcat ruse po vendosin pozicione brenda qytetit.

Këto lëvizje janë pjesë e “ofensivës urgjente” të Moskës në rajonin e Kharkiv, e cila po e detyron Ukrainën të nxitojë me përforcime. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Si po arrijnë dronët ukrainas të hedhin me saktësi granatat e dorës në tanket ruse?

Si po arrijnë dronët ukrainas të hedhin me saktësi granatat e dorës në tanket ruse?

Evropa
Vuçiq kërcënon dhe ofendon Malin e Zi: Të enjten do të shohim kë e kemi miq

Vuçiq kërcënon dhe ofendon Malin e Zi: Të enjten do të shohim kë e kemi miq

Serbia
Vetëm dy vende do të mbijetonin pas apokalipsit bërthamor - çka do t'i shpëtonte këto shtete

Vetëm dy vende do të mbijetonin pas apokalipsit bërthamor - çka do t'i shpëtonte këto shtete

Botë
Përplasen dy anije në lumin Danub në Hungari – humbin jetën dy persona dhe pesë tjerë zhduken

Përplasen dy anije në lumin Danub në Hungari – humbin jetën dy persona dhe pesë tjerë zhduken

Evropa
Ukraina realizon një nga sulmet më të mëdha me dronë brenda Rusisë

Ukraina realizon një nga sulmet më të mëdha me dronë brenda Rusisë

Evropa
Hyn në fuqi ligji i ri i Ukrainës për mobilizim

Hyn në fuqi ligji i ri i Ukrainës për mobilizim

Botë
Kalo në kategori