LAJMI I FUNDIT:

Franca ndalon shitjen e iPhone 12 për shkak të niveleve të rrezatimit – Apple kundërshton vendimin, thotë se pajisja është në përputhje me rregullat

Franca ndalon shitjen e iPhone 12 për shkak të niveleve të rrezatimit – Apple kundërshton vendimin, thotë se pajisja është në përputhje me rregullat

Franca ka urdhëruar gjigantin teknologjik Apple të ndalojë shitjen e iPhone 12 për shkak të emetimit të tepërt të rrezatimit elektromagentik.

Të martën, mbikëqyrësi francez që monitoron frekuencat e radios i tha gjithashtu prodhuesit Apple që të rregullonte telefonat ekzistues, transmeton Telegrafi.

Agjencia franceze (ANFR) e ka këshilluar Apple që nëse nuk mund ta zgjidhë problemin nëpërmjet një përditësimi të softuerit, duhet të tërheqë çdo iPhone 12 të shitur ndonjëherë në vend.

Por, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka kërkuar më parë të zbusë frikën rreth rrezatimit të emetuar nga telefonat celularë.

Organizata thotë në faqen e saj të internetit se nuk ka asnjë provë për të arritur në përfundimin se ekspozimi ndaj fushave elektromagnetike të nivelit të ulët është i dëmshëm për njerëzit.

iPhone 12 u lansua për herë të parë në shtator të vitit 2020 dhe ende shitet në mbarë botën.

Apple tha për BBC se po kundërshtonte rishikimin e ANFR-s dhe tha se ia kishte ofruar rregullatorit rezultatet laboratorike nga vetë gjiganti i teknologjisë dhe palët e treta, të cilat tregojnë se pajisja është në përputhje me të gjitha rregullat përkatëse.

Gjiganti teknologjik tha se iPhone 12 u njoh në përputhje me rregulloret për nivelet e rrezatimit në mbarë botën. /Telegrafi/


Në trend Teknologji

Më shumë
Alibaba prezanton Inteligjencën e vet Artificiale - shikoni video imazhet që i krijoi

Alibaba prezanton Inteligjencën e vet Artificiale - shikoni video imazhet që i krijoi

Teknologji
Pse duhet t’i ndalni telefonat apo të aktivizoni ‘airplane mode’ në aeroplan

Pse duhet t’i ndalni telefonat apo të aktivizoni ‘airplane mode’ në aeroplan

Teknologji
Ja çfarë do të thotë nëse në ekranin e telefonit tuaj ndizet një dritë e gjelbër ose portokalli

Ja çfarë do të thotë nëse në ekranin e telefonit tuaj ndizet një dritë e gjelbër ose portokalli

Teknologji
Prezantohet unaza e veçantë Galaxy - çfarë funksione shëndetësore mund të kryejë

Prezantohet unaza e veçantë Galaxy - çfarë funksione shëndetësore mund të kryejë

Teknologji
Thashethemet thonë se kamera e iPhone 16 do t'i ngjasojë logos së Google Play Store

Thashethemet thonë se kamera e iPhone 16 do t'i ngjasojë logos së Google Play Store

Teknologji
Ky është Androidi më i shitur në vitin 2023

Ky është Androidi më i shitur në vitin 2023

Teknologji
Kalo në kategori