LAJMI I FUNDIT:

Fjalë të urta popullore: Mos i beso burrit që qan, kalit që djersitet dhe gruas që betohet!

Fjalë të urta popullore: Mos i beso burrit që qan, kalit që djersitet dhe gruas që betohet!

• Hajnit i ka borxh edhe mbreti.

• Ai që e ka provue din me të mësue.


• Vena s’ka frena.

• Zemra e gjanë e fiton dynjanë.

• Atij që s’i mjafton toka, i mjafton vorri.

• Burri i mirë flet një herë.

• Atij i plasin sytë, e tjetri e pyet për vetullat.

• Dy rrena sa nji trimni.

• Kazani bosh tingëllon ma shume.

• Burrin e njeh shoqnia, gruan e njeh shpia.

• Drunin e shtremt e ndreq zjermi

• Le të jetë oxhaku i shtremt, po tymi të shkojë drejt.

• Me njoft vetin asht urti, me urdhnue vetin asht trimni.

• Pak di ai që të gjitha ia tregon gruas

• Shih rrethin, shihi shpinë, shihi nanën e merr t’binë.

• Shtatin pyll e mendjen fyll

• Zengjini tutet se fiket, fukaraja tutet se koritet.

• Zoti na ka dhanë dy veshë e një gojë, me ndigjue ma shume se me fol.

• Babën e mirë nderoje, babën e keq duroje.

• Mos i beso burrit që qan, kalit që djersitet dhe gruas që betohet.

• E keqja e ka gjethmone një “Pse”?

• Edhe te parja që ke nxjerrë me djersë ka hise shejtani.

• Gaca e baruti nuk rrinë bashkë.

• Ai që nuk rrihet me fjalë, s’rrihet as me hu!

• Çka bahet rrallë, bahet për mall.

/Telegrafi/

Në trend Kultura

Më shumë
Turqia përmbyt qytetin 12 mijë vjet të vjetër

Turqia përmbyt qytetin 12 mijë vjet të vjetër

Kulture
Jeta dhe vepra e patriotit Iljaz Agushi: E tradhtoi Bujar Hoxha, e vrau Ymer Pula

Jeta dhe vepra e patriotit Iljaz Agushi: E tradhtoi Bujar Hoxha, e vrau Ymer Pula

Kulture
Fuqia e tulipanit

Fuqia e tulipanit

Kulture
GJUHA SHQYPE

GJUHA SHQYPE

Poezi
Karakteret letrare në novelat e Migjenit

Karakteret letrare në novelat e Migjenit

Analiza
“Bota zgjuar” e Frederik Rreshpjes

“Bota zgjuar” e Frederik Rreshpjes

Analiza
Kalo në kategori