LAJMI I FUNDIT:

Figura ideale trupore, sipas ekspertëve

Figura ideale trupore, sipas ekspertëve
(Foto: Instagram/iamkb)

Idealet e bukurisë ndryshojnë vazhdimisht me kalimin e viteve. Nga joshja e përjetshme e Marilyn Monroe te silueta e dobët e popullarizuar nga modele, si Kate Moss – standardet e bukurisë kanë evoluar vazhdimisht.

Reklama

Megjithatë, në vitin 2016, ekspertët nga Universiteti i Teksasit njoftuan se modelja dhe aktorja britanike, Kelly Brook, ka një trup perfekt dhe revista FHM e shpalli asokohe si femrën më seksi në botë.

Studimi mori në konsideratë lartësinë, peshën, gjatësinë e flokëve dhe formën e fytyrës. “Kjo femër është krejtësisht natyrale dhe shkencërisht e përsosur”, thanë autorët e studimit në atë kohë.

(Foto: FHM)

Në bazë të studimit, më pas u theksua një BMI prej 18.85 me matje 93-61-87 cm konsiderohet ideale.

Sipas të dhënave të disponueshme, Kelly ishte atëherë 168 centimetra e gjatë dhe matjet e saj ishin 99-63-91, duke e bërë atë më të afërt me idealen. Një plus shtesë, sipas autorëve të studimit, ishte fakti që ajo nuk iu nënshtrua ndonjë operacioni estetik.

Kelly Brook shfaq linjat trupore në bikini
Lexo po ashtu Kelly Brook shfaq linjat trupore në bikini

Ky titull e bëri Kellyn edhe më të famshme, por sot ajo duket shumë ndryshe dhe pohon se nuk është ndier kurrë më mirë.

(Foto: FHM)

“Unë jam fotografuar pothuajse çdo ditë të jetës sime dhe mund t’i shoh vërtet provat e atyre kohërave të pafat. Shikoj fotografitë e mia të vjetra dhe them: ‘Oh, unë isha vërtet e dobët atëherë’ dhe më pas kujtoj se isha e hollë sepse diçka më ndodhi atëherë”, është shprehur bukuroshja në njërën nga intervistat.

Martohet Kelly Brook, e cilësuar dikur si femra më e bukur në botë
Lexo po ashtu Martohet Kelly Brook, e cilësuar dikur si femra më e bukur në botë

Brook sot është e martuar me Jeremy Parisin, i cili – siç thotë ajo – e ka ndihmuar shumë me vetëbesimin e saj.

(Foto: FHM)

“Nuk është rastësi që jam më e lumtura me trupin tim tani kur jam e martuar, kur po bëj atë që dua me njerëzit që dua, kur jam pak më në moshë dhe më e pjekur, dhe kur në përgjithësi gjithçka në familjen time është mirë dhe të gjithë janë të shëndetshëm”, ka deklaruar modelja. /Telegrafi/

Kelly Brook më e lumtur se kurdoherë: Me kohë e kupton se pamja nuk është aq e rëndësishme
Lexo po ashtu Kelly Brook më e lumtur se kurdoherë: Me kohë e kupton se pamja nuk është aq e rëndësishme

Në trend Femra

Më shumë
Xhinset e gjera të Jennifer Lopez duken si tuta tepër të lezetshme

Xhinset e gjera të Jennifer Lopez duken si tuta tepër të lezetshme

Moda
Gisele Bündchen flet për mendimet e vetëvrasjes në kulmin e karrierës: ‘Ndihesha e mbytur’

Gisele Bündchen flet për mendimet e vetëvrasjes në kulmin e karrierës: ‘Ndihesha e mbytur’

Psikoprofil
Gjashtë arsye ‘të fshehta’ pse barku nuk ka asnjë ndryshim edhe pas dietës apo stërvitjes

Gjashtë arsye ‘të fshehta’ pse barku nuk ka asnjë ndryshim edhe pas dietës apo stërvitjes

Kujdesi për lëkurën dhe trupin
Versioni i ri i manikyrit të Hailey Bieber për vjeshtën

Versioni i ri i manikyrit të Hailey Bieber për vjeshtën

Manikyr dhe pedikyr
Përse qentë më shumë i nuhasin femrat gjatë menstruacioneve

Përse qentë më shumë i nuhasin femrat gjatë menstruacioneve

Këshilla dhe arsye
Liri fantastik: Vlerësohej nga kulturat e lashta, madje edhe sot është materiali më i kërkuar i fundverës

Liri fantastik: Vlerësohej nga kulturat e lashta, madje edhe sot është materiali më i kërkuar i fundverës

Keshilla Modë
Kalo në kategori