LAJMI I FUNDIT:

Fiat prezanton karavanin Tipo Cross

Fiat prezanton karavanin Tipo Cross

Pas hatchbeckut Cross, arrin edhe versioni më praktik i Tipo për të gjitha terrenet.

Reklama

Gjiganti italian Fiat ka ofruar Tipo Cross në versionin karavan, që do të gëzojë ata që u ka pëlqyer hatchbacku “crossover”, por që kanë nevojë për më shumë hapësirë, transmeton Telegrafi.

Kjo veturë është e bazuar në versionin standard Fiat Tipo SW, që është avancuar për të përmbushur nevojat e atyre që vozisin edhe jashtë asfaltit (apo thjesht kanë dëshirë të shëtisin nëpër terrene malore).

Vetura ka elemente mbrojtëse dhe shtesa dekoruese tipike për një model “cross”, e aty janë fellnet e aluminit prej 17-inç, që për 40 mm e ngritin më lart veturën sesa versioni standard. Shoferi ka në dispozicion edhe bagazhin e madh prej 550 litrave.

Fiat prezantoi Tipo Cross Station Wagon në edicionin special që bartë mbishkrimin RED, e njihet për nuancën e kuqe ndryshe e njohur si Passione Red.

Më vonë do të jetë i disponueshëm edhe në Colosseo Grey, Gelato White dhe Cinema Black, e të gjitha këto variacione të ngjyrave do të kenë në pjesën e jashtme të retrovizorëve ngjyrën e kuqe dhe disa detaje zbukuruese me po të njëjtën ngjyrë.

Përveç kësaj, është i pajisur me dritat LED si në pjesën e përparme ashtu dhe në atë të pasme. Fiat deri më tani nuk ka dhënë detaje për fuqinë motorike, por pritet të ketë të njëjtin sikurse në versionin “cross hatchback”.

Kjo do të thotë se modeli bazik nën kapak do të ketë motorin 1.0 me tre cilindra me benzinë që prodhon 100 kuaj-fuqi. Sa i përket atij me naftë, do të duhej të llogarisnim në 1.6 Multijet me 130 kuaj-fuqi. Përveç tyre, në ofertë mund të gjendet edhe motori më i dobët me naftë prej 1.3 litra me 95 kuaj-fuqi.