LAJMI I FUNDIT:

Fansat e “Game of Thrones” patjetër se duhet t’i vizitojnë këto vende

Fansat e “Game of Thrones” patjetër se duhet t’i vizitojnë këto vende
Kalaja dhe porti i Dubrovnikut, Kroaci

Rikthimi i episodeve mega-hit të “Game of Thrones” ka përkuar me një valë të madhe të kërkesave për lokacionet e shfaqura në seri.

Vetëm pak pas lansimit të sezonës së gjashtë me 25 prill, sajti i fluturimeve Cheapflights kishte raportuar për një rritje të madhe të kërkesave për udhëtime në Skoci, Irlandë dhe Moroko, transmeton Telegrafi.

Mirëpo, veç këtyre duket që Spanja është duke e marrë vëmendjen më të madhe nga fansat qysh nga lansimi i sezonës së re.

Në serial shfaqen një numër i madh i lokacioneve të ndryshme, përfshirë qytetin mesjetar Gjerona, kështjellën Santa Florentina dhe fushat gjysmëshkretëtire të Bardenas Reales në Navarra.

Qyteti mesjetar i Gjeronës, Spanjë
Qyteti mesjetar i Gjeronës, Spanjë
Gjysmëshkretëtira e frikshme e Bardenas Reales në Navarra
Gjysmëshkretëtira e frikshme e Bardenas Reales në Navarra
Kështjella Santa Florentina në Canet de Mar
Kështjella Santa Florentina në Canet de Mar
Pamje nga Kështjella e Papa Luna në qytetin e Peniskolës, Valencia
Pamje nga Kështjella e Papa Luna në qytetin e Peniskolës, Valencia
Kështjella Zafra në provincën Guadalajara
Kështjella Zafra në provincën Guadalajara
Kalaja Alcazaba në Almeri
Kalaja Alcazaba në Almeri

Ekipi i serialit gjithashtu ka xhiruar edhe në qytete të ndryshme rreth Peniskolës, Kështjellës Zafa dhe kalasë Mavritane të Alcazabas në Almeri.

Përtej Spanjës, fshati i peshkimit të Ballintoy në Irlandën veriore shërben si shtëpi fiktive e Shtëpisë së Greyjoy dhe Dubrovniku në Kroaci rikthehet si kryeqyteti i Shtatë Mbretërive me rrugët e meremetuara, shtresat mesjetare dhe kullat e panumërta. /Telegrafi/

Vija bregdetare afër fshatit të Ballintoy, Irlandë Veriore
Vija bregdetare afër fshatit të Ballintoy, Irlandë Veriore
Kalaja dhe porti i Dubrovnikut, Kroaci
Kalaja dhe porti i Dubrovnikut, Kroaci


Në trend Stil

Më shumë
Në këtë qytet të gjithë banorët jetojnë në vetëm një pallat me 196 banesa

Në këtë qytet të gjithë banorët jetojnë në vetëm një pallat me 196 banesa

Stil
Do të habiteni shumë kur të mësoni se çfarë vërtet do të thotë kur ju kruhet shuplaka e majtë apo e djathtë

Do të habiteni shumë kur të mësoni se çfarë vërtet do të thotë kur ju kruhet shuplaka e majtë apo e djathtë

Lifestyle
Kjo është mënyra më e mirë për të masazhuar skalpin për flokë të shëndoshë, eksperti jep paralajmërimin për furçat virale

Kjo është mënyra më e mirë për të masazhuar skalpin për flokë të shëndoshë, eksperti jep paralajmërimin për furçat virale

Stil
Fjalët e urta dhe thëniet për misionin e lartë të mësuesit. Mendime të mençura për mësimdhënien

Fjalët e urta dhe thëniet për misionin e lartë të mësuesit. Mendime të mençura për mësimdhënien

Këshilla Lifestyle
Shtatë fakte interesante rreth kafshëve

Shtatë fakte interesante rreth kafshëve

Stil
Kjo karakteristikë i bën meshkujt më tërheqës sesa pamja e mirë dhe sensi i humorit

Kjo karakteristikë i bën meshkujt më tërheqës sesa pamja e mirë dhe sensi i humorit

Lifestyle
Kalo në kategori