LAJMI I FUNDIT:

“Është më shumë se vetëm kaq!”: SHBA zhvillon ‘stërvitjen më të madhe të marinës në një brez’, që do të shtrihet në 17 zona kohore

“Është më shumë se vetëm kaq!”: SHBA zhvillon ‘stërvitjen më të madhe të marinës në një brez’, që do të shtrihet në 17 zona kohore

Dhjetëra mijëra trupa do të marrin pjesë në stërvitjen më të madhe detare të SHBA-së në një brez, për të provuar se si shërbimet do të luftojnë në distanca të mëdha “ndërsa përgatiten për konflikt të mundshëm me Kinën ose Rusinë”.

Reklama

Sipas Military.com, përcjell Telegrafi, transportuesit e avionëve, nëndetëset, avionët, anijet pa pilot dhe rreth 25,000 personel do të marrin pjesë në Ushtrimin me Shkallë të Madhe 2021, i cili do të fillojë në fund të verës.

Siç bëhet e ditur, stërvitjet masive do të shtrihen në 17 zona kohore me marinarë dhe marinsa në SHBA, Afrikë, Evropë dhe Paqësor dhe forcat thuhet se do të marrin pjesë në të dy oqeanet – Atlantik dhe Paqësor.

“LSE është më shumë sesa thjesht trajnim, por po përdor fuqinë e integruar luftarake të forcave të shumta detare për të ndarë sensorë, armë dhe platforma në të gjitha fushat në mjediset e diskutuara, globalisht”, ka thënë Adm. Christopher Grady, komandanti i Forcave të Flotës së SHBA-së, për Military.com, përmes një emaili.

Ushtrimi, shtoi ai, do të jetë i pari në një seri “që do të vazhdojë të shtyjë vlerësimin e asaj që do të thotë të jesh forca superiore detare”.

Siç vë në pah Military.com, trupat Detare po punojnë më ngushtë pas dekadave të misioneve të përqendruara në Lindjen e Mesme.

Ndërsa konkurrenca për ndikim ndërtohet me Kinën dhe Rusinë, Departamenti i Marinës po zhvendos fokusin e tij nga një luftë kryesisht e bazuar në tokë kundër grupeve terroriste në parandalimin e agresionit.

Kështu, tri duzina njësi do të marrin pjesë në pjesë fizike të stërvitjes në shkallë të gjerë, ndërsa më shumë se 50 do të bashkohen me stërvitjen në distancë, tha Togerja Cmdr. Tabitha Klingensmith, me Komandën e Forcave të Flotës Amerikane.

Njësitë pjesëmarrëse do të përfshijnë personel nga të tre forcat ekspeditare detare dhe marinarë nga flotat e Marinës të Dytë, të Tretë, të Gjashtë, të Shtatë dhe të Dhjetë.

Ndërsa SHBA-të kanë mbajtur stërvitje të mëdha detare si Bold Alligator dhe Rim të Paqësorit, Klingensmith tha se ngjarjet e trajnimit po rriten në shtrirje dhe kompleksitet.

Ndërkohë, shefi i Operacioneve Detare Adm. Mike Gilday i është referuar stërvitjes së ardhshme në shkallë të gjerë si ngjarja më e madhe e trajnimit detar në një brez.

Kjo sepse kombinimi i pjesëmarrësve të drejtpërdrejtë dhe virtualë “do të zgjerojë fushën e lojës përtej asaj që është arritur ndonjëherë në ushtrime vetëm të drejtpërdrejta”, ka thënë Klingensmith.

“LSE 2021 do të përdorë teknologji të ngjashme me ato që shihni në mjediset e lojërave video virtuale për të zgjeruar numrin e pjesëmarrësve duke lidhur komandat dhe njësitë në të gjithë globin virtualisht, duke rritur kështu numrin e lojtarëve, për të kopjuar më mirë shkallën reale të skenarëve me të cilat ekipet e Marinës dhe Trupave Detare ka të ngjarë të përballen në të ardhmen”, ka shtuar ajo.

Po sipas Military.com, përcjell Telegrafi, marinarët dhe marinsat pjesëmarrës do të testojnë disa koncepte që ka të ngjarë të hasin në një konflikt të mundshëm me Kinën.

Skenarët do të testojnë aftësinë e marinarëve dhe marinsave për të kryer operacione të shpërndara; operacione ekspedicionale me bazë të përparuar; operacione bregdetare në një mjedis të kontestuar; dhe komandimin dhe kontrollin në një mjedis të kontestuar.

“LSE 2021 është i rëndësishëm sepse ne do t’i zbatojmë ato mësime të marra në shkallë për të çuar më tej vënien në punë të operacioneve të sinkronizuara, të integruara në të gjitha fushat globalisht, për të siguruar që të mbetemi forca detare superiore në një luftë të nivelit të lartë”.

Trupat janë duke përfunduar detajet mbi stërvitjen, por Klingensmith tha se ata planifikojnë të përfshijnë të paktën një platformë pa pilot – Autonomous Littoral Connector, një anije sipërfaqësore që mund të sigurojë mbështetje logjistike nga bregu në anije.

Ky është tradicionalisht një mision i Marinës, tha ajo, por gjatë stërvitjes do të jetë nën komandën dhe kontrollin e Trupave Detare. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
'Bye, bye, bye, Kemal' - Erdogan shpall fitoren në zgjedhjet presidenciale në Turqi

'Bye, bye, bye, Kemal' - Erdogan shpall fitoren në zgjedhjet presidenciale në Turqi

Turqia
Rreth 99 për qind të votave të numëruara – këto janë rezultatet dhe të rejat e fundit nga balotazhi për president të Turqisë

Rreth 99 për qind të votave të numëruara – këto janë rezultatet dhe të rejat e fundit nga balotazhi për president të Turqisë

Turqia
Sipas rezultateve të mediave në Turqi, Erdogan do të jetë president edhe për një mandat

Sipas rezultateve të mediave në Turqi, Erdogan do të jetë president edhe për një mandat

Turqia
Erdogan nuk ka fituar zyrtarisht - por kjo nuk e ka penguar një lider botëror ta urojë atë

Erdogan nuk ka fituar zyrtarisht - por kjo nuk e ka penguar një lider botëror ta urojë atë

Botë
Gazetarja serbe Rankoviq tregon se si mediet e afërta me Vuçiqin raportuan rrejshëm rreth gjendjes në veri të Kosovës

Gazetarja serbe Rankoviq tregon se si mediet e afërta me Vuçiqin raportuan rrejshëm rreth gjendjes në veri të Kosovës

Serbia
Kreu u Wagnerit rus kërcënon Kremlinin: Do të merrni shuplakë nga populli

Kreu u Wagnerit rus kërcënon Kremlinin: Do të merrni shuplakë nga populli

Evropa
Kalo në kategori