LAJMI I FUNDIT:

A është Gemini i Google “më i zgjuar” se ChatGPT i OpenAl?

A është Gemini i Google “më i zgjuar” se ChatGPT i OpenAl?

Prezantimi i modelit të ri të Inteligjencës Artificiale (Al), Geminit nga Google, erdhi me pretendimet se ishte shumë më superior se ChatGPT-4 i OpenAl.

Gemini debutoi më 6 dhjetor dhe gjendet në tre versione, Ultra, Pro, dhe Nano.

Çfarë është Gemini, modeli i ri i AI përmes të cilit Google synon të mposhtë ChatGPT?
Lexo po ashtu Çfarë është Gemini, modeli i ri i AI përmes të cilit Google synon të mposhtë ChatGPT?

Në debutimin e tij, Google prezantoi disa teste të ndryshme, me të cilat e krahasoi atë me GPT-4.

Edhe pse thuhet se Gemini e tejkalon me kapacitet GPT-4 në fushën e matematikës së avancuar dhe kodimit të specializuar, pretendimet për epërsinë e tij janë vënë në pikëpyetje.

Shumë prej përdoruesve të të dy modeleve kanë ndarë përvojat e veta në platformën X, duke bërë me dije se ndihen të “mashtruar” nga Google.

Kjo për faktin se shpesh Gemini refuzon të përgjigjet, sidomos në pyetjet politike që i shtrohen.

Ane Moss, një nga përdorueset e rregullta të Al, tha se për momentin do t’i mbetet besnike GPT-4 pasi ishte “zhgënjyer” me Gemini-n.

Ndryshe, Google planifikon të shpërndajë më gjerësisht modelin e vet të Inteligjencës Artificiale për publikun në fillim të vitit 2024. /Telegrafi/


Në trend Teknologji

Më shumë
Fshini këto aplikacione nga telefoni përpara se t'i shpenzojnë të gjitha paratë nga llogaritë e juaja bankare

Fshini këto aplikacione nga telefoni përpara se t'i shpenzojnë të gjitha paratë nga llogaritë e juaja bankare

Këshilla Teknologjike
WhatsApp prezanton veçori të reja të formatimit të tekstit

WhatsApp prezanton veçori të reja të formatimit të tekstit

Teknologji
Apple prezanton kufje të personalizuara Beats

Apple prezanton kufje të personalizuara Beats

Teknologji
Qytetari u bë viral derisa voziste Teslan dhe të njëjtën kohë vendosi pajisjet Apple Vision Pro, sekretari amerikan i Transportit ngre alarmin

Qytetari u bë viral derisa voziste Teslan dhe të njëjtën kohë vendosi pajisjet Apple Vision Pro, sekretari amerikan i Transportit ngre alarmin

Teknologji
Samsung zbulon specifikat e pajisjes së re Galaxy Fit 3

Samsung zbulon specifikat e pajisjes së re Galaxy Fit 3

Teknologji
Google ndalon gjeneratorin e imazheve Gemini, Inteligjenca Artificiale krijoi fotografi të pasakta historike

Google ndalon gjeneratorin e imazheve Gemini, Inteligjenca Artificiale krijoi fotografi të pasakta historike

Teknologji
Kalo në kategori