Udhëheqësi i Turqisë thotë se vendi i tij po shqyrton blerjen e një sistemi të dytë raketor rus pavarësisht kundërshtimeve të forta nga aleati i NATO-s, Shtetet e Bashkuara.

Në një intervistë me transmetuesin amerikan CBS News, presidenti Rexhep Tajip Erdogan tha se Turqia do të marrë vendime mbi sistemet e saj të mbrojtjes në mënyrë të pavarur, përcjell Telegrafi.

Duke folur me korrespondenten Margaret Brennan në Nju Jork javën e kaluar, Erdogan shpjegoi se Turqisë nuk i ishte dhënë mundësia të blinte raketa Patriot të prodhuara nga Amerika dhe SHBA nuk kishte dorëzuar avionë vjedhës F-35 pavarësisht se kishte marrë një pagesë prej 1.4 miliardë dollarë.

Komentet e Erdogan erdhën në fragmente të publikuara para intervistës së plotë që do të transmetohej të dielën.

SHBA kundërshton fuqishëm përdorimin e sistemeve ruse brenda NATO-s dhe thotë se paraqet një kërcënim për F-35. Turqia pohon se S-400 mund të përdoren në mënyrë të pavarur pa u integruar në sistemet e NATO-s dhe prandaj nuk paraqesin asnjë rrezik.

Vitin e kaluar, SHBA sanksionoi Turqinë për blerjen e saj sipas një ligji të vitit 2017 që synon të shtyjë ndikimin rus. Ky veprim ishte hera e parë që ligji – i quajtur Kundërvënia e Kundërshtarëve të Amerikës përmes Sanksioneve (CAATSA) – u përdor për të penalizuar një aleat amerikan. /Telegrafi/