LAJMI I FUNDIT:

Elon Musk shet aksione të Teslas me vlerë prej 4 miliardë dollarësh

Elon Musk shet aksione të Teslas me vlerë prej 4 miliardë dollarësh

Shefi ekzekutiv i Teslas, Elon Musk ka shitur 19.5 milionë aksione në një transaksion me vlerë 3.95 miliardë dollarë.

Reklama

Lëvizja e Muskut vjen pas blerjes së Twitter për 44 miliardë dollarë.

Ai ka shitur rreth 20 miliardë dollarë të aksioneve në Tesla që kur investoi fillimisht në Twitter në muajin prill.

“Në rastin që Twitter detyron që kjo marrëveshje të mbyllet, dhe nëse disa nga partnerët nuk e arrijnë këtë, është e rëndësishme të shmangni një shitje urgjente të aksioneve të Teslas”, pati shkruar ai në Twitter.

Musk, i cili është njeriu më i pasur në botë, tani ka rreth 135 milionë aksione në Tesla.

Shitja erdhi vetëm disa javë pasi Tesla raportoi 3.3 miliardë dollarë fitim dhe 21.45 miliardë dollarë të ardhura për tremujorin e tretë – duke qenë poshtë pritjeve të Wall Streetit – që shkaktoi një rënie prej 4 për qind në ditë. Vlera e Teslas ka rënë rreth 46 për qind këtë vit, por pasuria neto e Muskut mbetet pak më pak se 200 miliardë dollarë.

Miliarderi ishte zotuar të financonte vetë blerjen e Twitterit, por vazhdoi të merrte mbështetje në formën e 7 miliardë dollarëve nga investitorët duke përfshirë Larry Ellisonin nga Oracle dhe platforma e kriptovalutave Binance. Një konsorcium i bankave gjithashtu huazoi 13 miliardë dollarë për të financuar marrëveshjen.

Pas përfundimit të blerjes së rrjetit social, Musk shkarkoi shefat ekzekutiv dhe disa drejtues të lartë, përpara se të pushonte gjysmën e fuqisë punëtore të kompanisë.

Në ditët e para të blerjes, ka pasur raporte se kompania kërkoi të ri-punësonte disa punonjës pasi kuptoi se rolet e tyre ishin të nevojshme për të mbajtur në funksionim e platformës ose për të zbatuar disa nga ndryshimet e propozuara të Muskut. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Ditëlindje e paharrueshme - një vit i VitaLand

Ditëlindje e paharrueshme - një vit i VitaLand

Vitaland
Ujë Rugove prodhon 1 milion shishe për të rritur ndërgjegjësimin kundër kancerit të gjirit

Ujë Rugove prodhon 1 milion shishe për të rritur ndërgjegjësimin kundër kancerit të gjirit

Korporata Rugove
Elita Plus mbështet muajin e ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit me paketën e analizave me zbritje dhe vizita kardiologjike falas

Elita Plus mbështet muajin e ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit me paketën e analizave me zbritje dhe vizita kardiologjike falas

Elita Plus
Vendi ku ndjehesh rehat me gjithçka afër - Tem Residence

Vendi ku ndjehesh rehat me gjithçka afër - Tem Residence

Lesna Ndertimi
Active Physiotherapy - klinikë e veçantë që bën mrekulli në fushën e fizioterapisë

Active Physiotherapy - klinikë e veçantë që bën mrekulli në fushën e fizioterapisë

Active Physiotherapy
INSTAT: Shqiptarët, pagat më të ulëta - punojnë me orë më të zgjatura se Evropa dhe rajoni

INSTAT: Shqiptarët, pagat më të ulëta - punojnë me orë më të zgjatura se Evropa dhe rajoni

Ekonomi
Kalo në kategori