LAJMI I FUNDIT:

Elon Musk pezullon gazetarët e CNN dhe New York Times nga Twitter – përdoruesit ankohen për standarde të dyfishta

Elon Musk pezullon gazetarët e CNN dhe New York Times nga Twitter – përdoruesit ankohen për standarde të dyfishta

Pronari i Twitter, Elon Musk, ka pezulluar disa personalitete të spikatura të mediave nga platforma e tij gjatë së enjtes – një vendim ky i cili u kritikua shumë nga disa persona, por u duartrokit nga të tjerë.

Reklama

Lista e gazetarëve të pezulluar përfshinë korrespodentin e CNN, Donie O’Sullivan, reporterin e teknologjisë nga New York Times, Ryan Mac, reporterin e Washington Post, Drew Harwell, gazetarin e The Intercept, Micah Lee, shkrimtarin e Mashable, Mat Binder, ish prezantuesin e MSNBC, Keith Olbermann, si dhe ish gazetarin e Vox, Aaron Rupar.

Gazetarët dyshohet se shkelën politikën e re të Twitter për të mos ndarë informacionin e vendndodhjes, të njohur si “doxxing” dhe u pezulluan për shtatë ditë, tha Musk.

Disa përdorues e mbështetën vendimin e Musk, duke vënë në dukje një standard të dukshëm të dyfishtë midis kritikëve të tij, raporton FOX, transmeton Telegrafi.

“Llogaritë e përfshira në doxxing marrin një pezullim të përkohshëm 7-ditor”, shkroi Musk.

Elon tutje shtoi: “Nëse dikush do të postonte vendndodhjen në kohë reale dhe adresat e reporterëve të New York Times, atëherë FBI-ja do të fillonte hetimet, do të kishte seanca dëgjimore në Capitol Hill dhe (Joe) Biden do të ishte duke bërë fjalime në lidhje me fundin e demokracisë”. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
WhatsApp prezanton funksionin e ndarjes së ekranit gjatë video telefonatave

WhatsApp prezanton funksionin e ndarjes së ekranit gjatë video telefonatave

Teknologji
Telefoni juaj celular ra në ujë? Ekspertët thonë se kjo mund të ndihmojë (jo orizi)

Telefoni juaj celular ra në ujë? Ekspertët thonë se kjo mund të ndihmojë (jo orizi)

Teknologji
Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Muhamet Hajrullahu
Prodhuesi i çipave Nvidia pritet të arrijë vlerën e tregut prej 1 trilion dollarësh

Prodhuesi i çipave Nvidia pritet të arrijë vlerën e tregut prej 1 trilion dollarësh

Teknologji
Edhe një tjetër analist konfirmon se modelet iPhone 16 Pro do të kenë ekrane më të mëdha

Edhe një tjetër analist konfirmon se modelet iPhone 16 Pro do të kenë ekrane më të mëdha

Teknologji
Furnizuesi i Apple “Foxconn” po shton përpjekjet për të rekrutuar punëtorë të tjerë, përpara lansimit të modelit të ri

Furnizuesi i Apple “Foxconn” po shton përpjekjet për të rekrutuar punëtorë të tjerë, përpara lansimit të modelit të ri

Teknologji
Kalo në kategori