LAJMI I FUNDIT:

Eksperti i sigurisë Abazi: Kosova të merr masa parandaluese për sulmet kibernetike

Eksperti i sigurisë Abazi: Kosova të merr masa parandaluese për sulmet kibernetike
Reklama

Eksperti i sigurisë Tanzer Abazi ka paralajmëruar se Kosova duhet të ruhet dhe të merr masa parandaluese për sulmet e mundshme kibernetike.

Sipas Abazit, pas çdo konfrontimi politik janë të mundshme edhe këto sulme.


“Kosova dhe Shqipëria duhet të ruhen dhe të jenë të gatshme të përballen me sulme kibernetike të avancuara. Duhet të marrin masat parandaluese. Përvoja na ka treguar se pas çdo konfrontimi politik, konflikti ose trazirash, janë të mundshme sulmet kibernetike”, ka paralajmëruar Abazi.

Ai kujton se Kosova ishte përballur me këto sulme një vit më parë, pas trazirave në veri të vendit.

“Kosova është përballur me sulme kibernetike pas trazirave në Mitrovicën e Veriut para një viti, ku institucionet dhe operatorët e shërbimeve të internetit, përfshirë edhe disa media, kanë hasur probleme në ofrimin e shërbimeve për orë të tëra”, kujton ai. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Vrasja e njërit prej të dyshuarve për grabitjen në Suharekë, deklarata e ministrit Sveçla dhe njohësve të sigurisë – të gjitha nga aksioni i Policisë së Kosovës

Vrasja e njërit prej të dyshuarve për grabitjen në Suharekë, deklarata e ministrit Sveçla dhe njohësve të sigurisë – të gjitha nga aksioni i Policisë së Kosovës

Lajme
Tha se Kosova është projekt i përkohshëm, Lushaku - Sadriu i reagon ministrit Aliu

Tha se Kosova është projekt i përkohshëm, Lushaku - Sadriu i reagon ministrit Aliu

Lajme
Shtetasit suedezë i morën me qera veturat Porsche dhe BMW në Aeroportin

Shtetasit suedezë i morën me qera veturat Porsche dhe BMW në Aeroportin "Adem Jashari", dhe nuk i kthyen më

Kronika e Zezë
Gruaja që u vra nga grabitësit në Prishtinë ishte shtetase e Suedisë, lajmi bën jehonë edhe në mediat atje

Gruaja që u vra nga grabitësit në Prishtinë ishte shtetase e Suedisë, lajmi bën jehonë edhe në mediat atje

Lajme
Vrasja e të dyshuarit për grabitjen në Suharekë, a reagoi sipas protokollit Policia e Kosovës?

Vrasja e të dyshuarit për grabitjen në Suharekë, a reagoi sipas protokollit Policia e Kosovës?

Siguri
Çitaku i drejtohet Aliut: Qeveritë janë të përkohshme, Kosova është e përjetshme

Çitaku i drejtohet Aliut: Qeveritë janë të përkohshme, Kosova është e përjetshme

Lajme
Kalo në kategori