Justin Bieber duket se ka pësuar ‘humbje mjaft të rëndë’ të lëvizjes në fytyrë dhe mund të mbetet me paralizë ‘afatgjatë’, ka thënë një ekspert neurologjik.

Krijuesi i hitit “Boyfriend”, 28 vjeç, njoftoi të premten (10 qershor) se ishte diagnostikuar me sindromën Ramsay Hunt, e cila e la fytyrën e tij të ‘paralizuar plotësisht’ anash pasi sulmoi nervat në veshin e tij.

Pasi ndau përditësimin tronditës për shëndetin, këngëtari u rikthye në Instagram për të apeluar ndjekësit e tij të shumtë, shkruan Mirror.

Foto: Justin Bieber/Instagram

“Është bërë gjithnjë e më e vështirë për të ngrënë gjë që ka qenë jashtëzakonisht frustruese. Ju lutem lutuni për mua”, shtoi ai.

Sindroma Ramsay Hunt e Justin ka rezultuar në paralizë të plotë të anës së djathtë të fytyrës së tij dhe si pasojë e gjendjes së tij të papritur, këngëtarit i është dashur të anulojë datat e ardhshme të turneut të tij botëror.

Pas njoftimit të diagnozës së Justin, një ekspert në rehabilitimin neurologjik në Universitetin e Oxford Brookes ka sugjeruar që ylli i popit mund të ketë efekte ‘afatgjata’ nga gjendja.

Megjithëse shumica e njerëzve shërohen plotësisht, Justin duket se ka një ‘rast serioz të virusit’, sipas profesorit Derick Wade.

Foto: Justin Bieber/Instagram

“Vura re se nuk ndalej asnjë moment, kështu që është një humbje mjaft e rëndë”, tha ai për Sky News.

“Sa mirë do të shërohet? Ai tashmë ju ka thënë përgjigjen për këtë”, tha ai.

Duke folur për fansat e tij në Instagram, Justin tha se diagnoza e tij ndihet ‘serioze’ pasi ai iu lut ndjekësve të tij që ta mbanin në lutjet e tij.

“Është nga ky virus që sulmon nervin në veshin tim në nervat e fytyrës dhe ka bërë që fytyra ime të ketë paralizë”, tha ylli kanadez.

Justin Bieber zbulon se po vuan nga paraliza e fytyrës pasi u diagnostikua me sindromën Ramsay Hunt Justin Bieber zbulon se po vuan nga paraliza e fytyrës pasi u diagnostikua me sindromën Ramsay Hunt

“Siç mund ta shihni, ky sy nuk po pulson. Unë nuk mund të buzëqesh në këtë anë të fytyrës sime. Kjo vrimë e hundës nuk do të lëvizë, kështu që ka paralizë të plotë në këtë anë të fytyrës sime. Është shumë serioze, do të doja të mos ishte kështu, por padyshim, trupi im po më thotë që duhet të ngadalësoj ritmin. Ne nuk e dimë se sa kohë do të kalojë, por do të bëhet më mirë”, përfundoi  ai.

Sipas klinikës Mayo, humbja e dëgjimit dhe paraliza e fytyrës e lidhur me sindromën Ramsay Hunt është e përkohshme, megjithatë, mund të bëhet e përhershme. /Telegrafi/