Një studim i fundit pohon se ndërprerja e marrjes së antidepresantëve mund të çojë në një sërë simptomash të pakëndshme

Reklama

Studiuesit e Shkollës Mjekësore të Harvardit theksojnë se dëmtimi i trurit mund të ndodhë pas ndërprerjes së terapisë kundër depresionit.

Disa njerëz përjetojnë dridhje, ndryshime të humorit, vështirësi në gjumë, ankthe, marramendje dhe simptoma të tjera të tërheqjes, transmeton Telegrafi.

Cilat janë çrregullimet e trurit dhe a janë të dëmshme?

Pacientët zakonisht raportojnë “goditje” sporadike në tru, të cilat ata i përshkruajnë si “gumëzhimë elektrike”.

“Mendova se po çmendesha, sidomos natën kur gumëzhima më zgjoi”, tha një nga pacientët e dr. Jean Pollack në Universitetin e Harvardit.

Reklama

Disa pacientë të cilët kanë përjetuar një “zhurmë elektrike” të papritur në tru, veçanërisht gjatë pushimit ose gjatë gjumit të natës, e përshkruajnë atë si një shpërthim valësh pulsuese.

Reklama

“Goditjet në tru” nuk janë të dhimbshme, por më tepër të pakëndshme, por ndonjëherë mund të jenë të frikshme. Kjo simptomë e pazakontë mund t’ju zgjojë natën, të ndikojë në fokusin tuaj mendor dhe të ndërhyjë në jetën tuaj të përditshme.

Shkaktari i saktë i kësaj simptome është i panjohur, por studiuesit besojnë se ka të bëjë me prodhimin e serotoninës, një nga kimikatet e ashtuquajtura “ndjenjë e mirë” që e sekreton truri, shkruan Psychology Today.

Reklama

Disa njerëz e përshkruajnë këtë simptomë si “gumëzhimë” ose tingull, ndërsa të tjerë thonë se kanë një ndjenjë të “rifillimit të trurit”, konvulsionit ose goditjes elektrike, sipas një studimi të vitit 2018.

Në disa raste, çrregullimet e trurit mund të jenë dobësuese – pavarësisht kohëzgjatjes së tyre të shkurtër.

Reklama

Shpesh, njerëzit mund të përjetojnë marramendje, tringëllimë në veshët, dhimbje koke ose çorientim, gjë që vetëm i përkeqëson gjërat. Hapi i parë në zgjidhjen e këtyre problemeve është zbulimi i shkakut të tyre.

Autori kryesor i këtij studimi theksoi se ne ndjekim udhëzimet e ekspertëve nëse duam të shmangim përkeqësimin e simptomave. Dhe kjo, siç shprehet ai, përfshin tetë orë gjumë cilësor dhe të qetë, jetë krijuese dhe kujdes për një dietë të shëndetshme për të stimuluar rritjen e qelizave të reja.

Reklama

Është gjithashtu shumë e rëndësishme që pacientët të jenë të vetëdijshëm për efektet anësore të mundshme që i bëjnë ata të ndalojnë marrjen e antidepresantëve. /Telegrafi/